Bizonyára sokan szeretnének létrehozni ingyen egy online közösséget, egy vitafórumot, ahol különböző dolgokat beszélhetnek meg az ugyanazokkal az érdekekkel rendelkező felhasználók. De mi van akkor ha ehhez nincsenek meg a kell webprogramozási ismereteink? A uCoz segítségével létrehozhatunk egy professzionális fórumot, mely különböző funkciókkal rendelkezik: ilyen például a csoportok, rangok, kategóriák, fórumok, al-fórumok, és még sok más hasznos funkció.
1. A fórum létrehozása
A. REGISZTRÁCIÓ
Egy fórum létrehozásához előbb regisztrálnunk kell a uCoz rendszerben. Amennyiben már regisztráltunk és létre is hoztunk egy honlapot, elegendő aktiválni a fórum modult.
B. A MODUL AKTIVÁLÁSA
A modul aktiválásához menjünk a honlapunk vezérlőpultjába, majd kattintsunk a bal oldali modul lista Inaktív fülében található Fórum elemre. Végül kattintsunk a Modul aktiválása gombra.
Ezennel már működik is a fórum az oldalunkon, amely az oldalunkcime.ucoz.hu/forum címen érhető el. Kezdetben csak egy teszt kategória és egy teszt fórum van létrehozva.
2. A fórum testreszabása
A. TESZT KATEGÓRIA ÉS FÓRUM TÖRLÉSE
Mielőtt belekezdenénk a fórumunk teljes testreszabásába, szükségünk lesz eltávolítani a rendszer által automatikusan létrehozott fórumokat, vagy átnevezni azokat kényünk-kedvünk szerint. Ehhez menjünk a honlapunk Vezérlőpultjába, majd a bal oldali modul-listán kattintsunk a Fórum elemre. A megjelenő oldalon kattintsunk a Fórumok beállításai hivatkozásra. Itt törölhetjük vagy szerkeszthetjük a teszt-fórumot és kategóriát a megfelelő gombok segítségével.
J: EGY UCOZ FÓRUM STRUKTÚRÁJÁNAK ÉRTELMEZÉSE
Egy uCoz fórum fő alkotóelemei: fórumkategóriák, fórumok és al-fórumok. Először létrehozunk fórumkategóriákat, amelyeknek semmi értelmük nincs, ha nem hozunk a saját keretükön belül egy vagy több fórumot. A felhasználók tevékenysége a fórumokban zajlik le. Itt hozhatnak létre új témákat, hozzászólhatnak más témákhoz, kérdőíveket indíthatnak stb. Az al-fórumok a fórumok keretén belül hozhatóak létre, de nem kötelező használni őket. Az al-fórumok ugyanazt a szerepet töltik be akárcsak a fórumok, csak ezeket a fórumok ágazatainak tekinthetjük.
A fórumkategóriákat a uCoz rendszer többféleképpen nevezi el: fórumkategória, részegység, szekció, fejezet - de mi a fórumkategóriánál maradunk.
B. FÓRUMKATEGÓRIA LÉTREHOZÁSA
Fórumkategóriát a Vezérlőpult >> Fórum >> Fórumok beállításai oldalon hozhatunk létre, ahol a Részegység hozzáadása gombra kell kattintanunk.
A Fejezet neve mezőbe beillesztjük a fórumkategóriánk nevét. Hozzárendelhetünk a kategóriához egy kis ikont is, amely a kategória neve előtt jelenik meg. Ajánlott kis méretű, PNG vagy JPG formátumú ikont használni ebből a célból (a megfelelő megjelenéshez). Ahhoz, hogy a fórumkategóriánkhoz hozzárendeljünk egy ikont, illesszük be a kép URL-címét a Fejezet ikonjának URL-címe mezőbe.
A fórumkategóriánkhoz csatolhatunk egy egyéni szabályzatot is az Egyéni szekciószabályok jelölőnégyzet bejelölésével. Ezután a megjelenő mezőket kell kitöltenünk: a Cím mezőbe a szabályzat címét, a Szabályok szövege mezőbe pedig a szabályokat kell beírnunk.
Miután minden beállítással végeztünk, kattintsunk a Hozzáadás gombra a beállítások véglegesítéséhez.
C. FÓRUM LÉTREHOZÁSA
Egy fórumot csak egy fórumkategória keretén belül hozhatunk létre. Külön nem lehetséges fórumot létrehozni.
Kattintsunk a megfelelő fórumkategória neve után található fórum létrehozása hivatkozásra, majd töltsük ki az adatokat:
- Fejezet: Itt kiválaszthatjuk a fórumkategóriát, ahová szeretnénk a fórumot hozzáadni (ha netalántán véletlenül rossz kategóriához társítottuk, vagy közben meggondoltuk magunkat).
- A fórum állapota: Ha aktív, akkor létrehozhatunk benne témákat, kérdőíveket, válaszolhatunk a már létrehozott témákra; amennyiben zárt (archívum, csak olvasásra), akkor csak a témák megtekintésére van joguk a felhasználóknak, de nem hozhatnak létre új témákat, kérdőíveket, és nem is szólhatnak hozzá a témákhoz; ha kikapcsolt, akkor a fórum egyáltalán nem jelenik meg a felhasználók számára.
- A fórum neve: Itt adhatjuk meg a fórumunk nevét.
- A fórum leírása: Itt picit több szóban magyarázhatjuk el, mit is találhatunk abban a bizonyos fórumban. Itt HTML-kódokat is használhatunk.
- Egyedi fórumszabályok: Hasonlít a fórumkategóriánál megtalálható, hasonló szerepkörű funkcióhoz.
- Jelszó (privát fórum): Ha egy privát fórumot szeretnénk létrehozni, amelyhez csak azok a felhasználók férhetnek hozzá, akik tudják a mezőben megadott jelszót, akkor adjunk meg egy tetszőleges jelszót, amelyet megoszthatunk azokkal, akiknek hozzáférést szeretnénk adni a fórumhoz.
- Fórum saját ikonja: A jelölőnégyzet bejelölésével két új mezőt láthatunk:
- Az "Új üzenetek érkeztek" ikon URL címe: Illesszük be annak a képnek az URL-címét, amelyet akkor szeretnénk megjeleníteni a fórum nevének és leírásának bal oldalán, amikor új üzenetek találhatóak az illető fórumban.
- A "Nincs új üzenet" ikon URL címe: Ide kell beillesztenünk annak a képnek a címét, amelyet akkor szeretnénk megjeleníteni, ha nincs új üzenet.
- A fórum moderátorai: Ebben a listában adhatjuk meg az illető fórum moderátorait, akik különleges jogokkal rendelkeznek az adott fórumhoz. A hozzáadott felhasználóknak kötelező a Moderátorok, vagy annál nagyobb csoport tagjaihoz tartozniuk.
- Ne növeljük a felhasználók hozzászólásainak számát: Ezt csak akkor jelöljük be, ha nem szeretnénk többé növelni a résztvevő felhasználók hozzászólásainak számát.
- A fórum témái nem szalagformátumban felsorolva: A jelölőnégyzet bejelölésével az adott fórumba érkező üzenetek nem lesznek megjelenítve az Új üzenetek oldalon.
- A felhasználói csoportok megtekintési, létrehozási és válaszolási jogaik: Itt állíthatjuk be, mely felhasználói csoportok férhetnek hozzá a fórumhoz, melyek hozhatnak létre új témákat vagy kérdőíveket és melyek válaszolhatnak a létrehozott témákra.
Miután mindennek végeztünk, kattintsunk a Hozzáadás gombra.
D. AL-FÓRUM LÉTREHOZÁSA
Az al-fórumok létrehozásának eljárása megegyezik a fórumok létrehozásának eljárásával.
3. Tartalom közzététele a fórumban
A fórumot természetesen azért hoztuk létre, hogy üzeneteket is tartalmazzon. Mint ahogy nem rég említettük, egy uCoz honlapon levő fórum az oldalamcime.ucoz.hu/forum címen érhető el. A modul aktiválása után a Fórum menüelem automatikusan hozzáadódik a honlap főmenüjéhez.
Itt láthatjuk a létrehozott, testreszabott fórumunkat, amelyben már el is kezdhetjük a munkánkat. Kattintsunk a kívánt fórum vagy al-fórum nevére. A megjelenő oldal jobb oldalán található a téma, illetve a kérdőívek létrehozásának gombjai. Ezeket felhasználva hozhatunk létre témákat, illetve kérdőíveket.
A létrehozott témákban az oldal alján található hozzászólási mezővel fűzhetünk hozzászólásokat.
4. A fórum beállítása a honlap főoldalának (opcionális)
Amennyiben a honlapunkon csak a fórum modult szeretnénk használni, és azt megjeleníteni főoldalként, akkor menjünk a honlapunk Vezérlőpultjába, majd a Beállítások menü Általános beállítások elemére kattintva keressük meg az Átirányítás ide a főoldal megnyitásakor opciót. A legördülő listából válasszuk ki a Fórum elemet, majd kattintsunk a Mentés gombra.
Ekkor már automatikusan a fórum jelenik meg, ha beírjuk a weboldalunk URL-címét, de az oldalamcime.ucoz.hu/forum cím is ugyanúgy elérhető marad.
Sorozatunk nem ért véget! Mivel folytatjuk?
A sorozatunk következő részében bemutatjuk a Fórum modul beállításait, valamint részletesebben elmagyarázzuk a munkát a fórumunkon: megismerkedünk a moderálás fogalmával, valamint különböző műveletek elvégzésének folyamatát mutatjuk be. A következő részen kívül még két részt mutatunk be, amelynek témáit egyelőre nem áruljuk el, de azok is érdekfeszítőek lesznek.
Hozzászólások
-