Egyre sűrűbben találkozunk ezzel a témával, de pontosan mit is takar az “5G” kifejezés és milyen mítoszok, tévhitek terjengenek róla az interneten? Az első kérdésre röviden a válasz: az 5G, ahogy a neve is mutatja egy 5. generációs vezeték nélküli mobilhálózat. Egy olyan hálózatról van szó, amely képes mindenkit és mindent összekapcsolni, beleértve a különböző okos eszközöket.
Az 5G előnyei röviden
Az 5G célja, hogy nagyobb Gbit/s-os csúcs adatátviteli sebességet, rendkívül alacsony késleltetést, jobb megbízhatóságot, tömeges hálózati kapacitást és egységesebb felhasználói élményt biztosítson a lehető legtöbb felhasználó számára. A gyakorlatban például biztonságosabbá válhat cégek számára a szerver hoszting, több kilométerről is képesek lehetnek az orvosok robotok segítségével műteni és az átlag felhasználó számára másodpercek alatt is letölthetővé válik egy Full HD-s film.
1. Van-e rákkeltő hatása?
A teljes elektromágneses spektrum kétféle sugárzásra osztható: ionizáló sugárzásra, amely káros az emberre (ide tartozik, például a röntgen vagy gamma sugárzás) és nem ionizáló sugárzásra, amely nem okoz egészségügyi kockázatot. Az 5G mobilhálózati technológiát nem ionizáló rádióhullámokon továbbítják, ilyennel működik például a wifi a lakásban, tehát az 5G-nek nincs nagyobb kockázata, mint egy átlagos vezeték nélküli hálózatnak. A WHO (World Health Organization) hivatalos közleménye alapján a mai napig, számos kutatás után sem találtak okozati összefüggést a vezeték nélküli technológiáknak való kitettség és annak feltételezett káros egészségügyi hatásai között.
2. Van-e bármilyen összefüggés az 5G és a koronavírus között?
Számos összeesküvés elmélet látott napvilágot a COVID-19-el kapcsolatban, nem meglepő módon az 5G-t is összefüggésbe hozták vele. Megjelentek olyan álhírek, melyek szerint a “globális elitek” egy csoportja az 5G-t használja a koronavírus terjesztésére. Míg egy másik elmélet szerint az 5G hálózatok sugárzást bocsátanak ki, ami gyengíti az immunrendszert ezáltal fogékonyabbá téve az embereket a vírusra. Az ilyen és ehhez hasonló hírek ellenére természetesen a kettőnek semmi köze egymáshoz.
3. A 4G hálózat meg fog szűnni, ha bevezetik mindenhol az 5G-t?
Nem, az 5G technológia valójában nem váltja fel a 4G-t, hiszen a már meglévő hálózatokra épít. Ez azt jelenti, hogy még ha az 5G elérhető is egy adott területen, az emberek továbbra is használhatják 4G telefonjaikat, csak úgy mint a 3G hálózat esetében volt. Tehát a bevezetése miatt nem kell azonnal kidobnunk régi telefonunkat, kivéve persze ha mindenképpen szeretnénk az 5G-re csatlakozni, hiszen ez esetben újabb, modern készülékre lesz szükségünk. Jó hír továbbá, hogy a 4G telefonnal rendelkezők is nagyobb sebességet tapasztalhatnak az 5G hálózatok kiépítésével.
4. Használható-e fegyverként?
Egyes katonai fegyverek, amelyek nagy energiájú milliméteres irányított hullámokat képesek generálni, ugyanazon a rádióhullám-spektrumon működnek, mint az 5G. Ezek azonban nagyban különböznek a mobiltornyok által sugárzott hullámoktól. Az 5G sokkal alacsonyabb frekvenciát használ, ami teljesen biztonságos az emberek számára.
Összegezve tehát, az 5G technológia használható fegyverként, de az 5G-s mobiltornyok nem, hiszen nem tudják előállítani az ehhez szükséges teljesítményt sem pedig a megfelelő frekvenciát. Nincs összefüggésben továbbá a pandémiával sem és nem kell lecserélnünk miatta mobilunkat. Rákkeltő hatása pedig a WHO szerint nem nagyobb, mint az aloe veráé vagy a savanyú zöldségeké.
A cikk a Rackhost.hu-val együttműködésben jelent meg.
Hozzászólások
-