Napjainkban egyre több munkahely vált hibrid vagy teljesen felhő infrastruktúrára. A költséges és gyorsan elavuló helyi eszközök helyett a cloud a rugalmasság és modernitás ígérete a vállalatoknak.
Az üzleti felhőszolgáltatások népszerűsége a koronavírus járvány megjelenése óta még meredekebben ível felfelé: lássuk, hogy mi ennek a tendenciának az oka.
Távoli munkavégzés: 2022-ben már munkahelyi alapfeltétel
A home office-nak 2020 előtt is volt már divatja a hazai cégeknél, de kifejezetten a koronavírus járvány okozta karantén alatt váltottak a cégek távmunkára. Több vállalat is ekkor szembesült azzal a problémával, hogy nincs meg a kellően korszerű informatikai háttér ennek biztosítására, ezért azóta fokozatosan (néhány cég pedig ugrásszerűen) váltott hibrid vagy teljesen felhő munkahelyre.
Azóta eltelt két év, és alig van már olyan piaci terület, ahol legalább heti 1 napot ne dolgozhatna otthonról a munkavállaló. A közös fájlmegosztás, a céges levelezés, de a csapatmunka is mehet a felhőből.
Nagyobb rugalmasság, alacsonyabb költségek
Az IT kiadások megvágása miatt is érdemesebb a felhőbe költözni. A havidíjas szolgáltatások KKV szinten 10-ből 9 esetben sokkal kedvezőbbek, mint például belső csapatot és on-premise rendszereket fenntartani. Az IT kiszervezése és a vállalati felhőszolgáltatás igénybevétele ma már nem számít luxuscikknek a legtöbb cégnek. A cloud ráadásul a cég növekedésével arányos bővíthető is, így használatkor csak annyiért fizet a vállalat, amennyit valóban ki is használ például a tárhelyből.
Pofonegyszerű kollaboráció
A felhő irodák előtt a fájlok megosztására olyan módszereket alkalmaztunk, mint az e-mailezés, külső tárhely vagy épp a jó öreg pendrive (a mára már retrónak számító CD és DVD lemezekről ne is beszéljünk). Ezeknek a hátránya, hogy a megosztás velük sok lépésből áll és gyakran utánkövethetetlenné teszik a folyamatot, hogy ki, mikor és hogyan küldte el a fontos dokumentumokat.
A felhőalapú irodai programokban bárki, bármikor, bárhonnan elérheti a fájlokat, akár egyidőben is szerkeszthetők, a változtatások pedig azonnal megjelennek, legyen szó szövegszerkesztőről vagy mappakezelőről. Az együttműködést támogatják olyan szoftverek is, mint például a Microsoft Teams, ahol videómegbeszélések indíthatók, így akár azok is tudnak meetingelni egymással, akik két különböző városból vagy földrészről kapcsolódnak be a hívásba. A Groups is hasonló funkciója a Microsoft 365 felhőalapú irodai programcsomagnak, ami lehetővé teszi, hogy az azonos feladatokon dolgozók saját csoportjukban beszélhessenek a projektről, egységes munkafolyamat alakulhasson ki a munkatársak között.
Fő a biztonság
Néhány éve még a szakértők egy része is azt gondolta a cloud technológiáról, hogy a hiányos és nem elég szigorú biztonsági faktorok miatt fog tiszavirág életű lenni. Napjainkban már az alapvető kétfaktoros hitelesítés mellett többféle titkosítás is a magasfokú adatbiztonságot szolgálja.
A másik oldalról megvizsgálva a felhőt viszont azt lehet elmondani, hogy a biztonsági mentésnek köszönhetően sokkal megbízhatóbb, mint például egy asztali számítógépre, pendrive-ra vagy külső merevlemezre menteni a cég legfontosabb dokumentumait. Itt nem kell a winchester vagy az alaplap végleges meghibásodásától tartani, ezért a projektek biztonságban vannak.
Hozzászólások
-