A napokban többen jelezték felém, hogy a Windows 7 és 8 indításakor a GWX ablak magától megjelenik, tehát teljesen automatikusan. Az ablak főképernyőjére fel van tűntetve több adat is, mint például 110 millióan frissítettek már Windows 10-re, illetve ingyenes és mennyi helyet fog ez nekünk igényelni.
Szép és jó, de azt nem szeretjük, ha minden rendszerindításnál megjelenne. Számos lehetőség van az eltüntetésére, melyről itt olvashattok.
Viszont a legfontosabb kérdés, hogy érdemes-e frissíteni, ha már a Microsoft is ennyire a képünk elé tolja nap, mint nap. A válasz talán igen, de van hova fejlődni még és van mit javítani.
Több, mint 2 hete frissítettem. Előtte már próbálgattam megjelenéskor a friss rendszert, de nagyon nem győzött meg, mint stabilitás, mint használat és akkumulátor helyzet használatából adódóan. Most pedig már-már használhatóvá válik a rendszer.
Annyit előre leszögezek, hogy érdemes beruházni új HDD-re vagy SSD-re annak érdekében, hogy tényleg gyorsan és minden egyszerre működjön, máskülönben lehet csak-csak megdöcög a rendszer.
Kezdjük a legrosszabb szempontokkal és utána áttérek a jóra.
Ami nem tetszik
- A Windows Defendert nem lehet egyszerűen kikapcsolni, viszont megírtuk ennek a lépéseit, amit itt tudtok elolvasni.
- Folyamatosan kapom az értesítést, hogy nincs telepítve biztonsági szoftver, csináljak már valamit.
- Kevésbé testreszabható start menü. Valamivel jobb a helyzet testreszabhatóság szempontjából, mint az Windows 7 vagy 8 alatt megszokhattuk, de szerintem még így is kevés.
- A beállítások neve gépház. Ki volt az az elvetemült, aki így fordította le a „Settings” szót? Legalábbis engem nagyon zavar.
- A OneDrive önkényesen elindul, hiába van letiltva, hiába lövöm ki, akkor is elindul.
- A bejelentkező képernyőt hátterét nem lehet módosítani a gépházban, csakis egy külsős program segítségével lehet módosítgatni. Itt olvasható.
- Teljes sötét téma. Hadd lehessen beállítani a gépházban a sötét témát. Ugye a Microsoft Edge böngészőben van lehetőség külön beállítani, illetve egy tweak segítségével akár mi is képesek leszünk mindent sötétté varázsolni, melyről itt olvashattok. De ugye azért egy GUI felülettel rendelkező alkalmazásban, azaz a beállítások között (gépház) egyszerűbb lenne egy csúszkát elcsúsztatni. Ha szeretnénk magunknak sötét témát, itt van róla leírás.
- Régi képnézegetőt szinte eltávolították, így bonyolult a visszaélesítése, de megoldható. Nem mondom, hogy rossz lenne az új fényképek alkalmazás, de van amikor feladja a harcot és semmilyen formában nem akar elindulni. Ilyenkor hajtépés van. Írtunk erről is, tehát van lehetőség visszahozni.
- Az asztali vezérlőpult teljesen háttérbe szorult. Persze elő lehet hozni, de már látszik, hogy minden beállítás, tunningolás, lehetőség át fog kerülni a gépházba. Ezzel szerintem azt szeretnék elérni, hogy egy kevésbé hozzáértő ne férjen hozzá komolyabb rendszerbeállításokhoz, mellyel képes lenne letérdeltetni a rendszert.
- Nem lehet kihelyezni a csempéket az asztalra, pedig jó lenne egy időjárás, óra, naptár, esetleg pár dolog még. Ezzel együtt nincsenek minialkalmazások, amelyek kárpótolnának.
- Nem dönthetem el, melyik frissítést szeretném telepíteni.
- Körülbelül ennyi lenne, ami számomra ami miatt kérdéses lenne a Windows 10-re való váltás, de azért van nagyon sok jó pontja.
Ami viszont tetszik
- Végre változtak az ikonok és látszik ezzel is foglalkoznak.
- Visszakerült a start menü asztali nézetben.
- Külön lehetőség a táblagépes üzemmód.
- A modern alkalmazások sokkal gyorsabbak és használhatóbbak.
- Valamivel gyorsabb lett az I/O feldolgozás.
- Virtuális asztalokat vagyunk képesek létrehozni és eltávolítani. Az alkalmazásokat tudjuk ezen keresztül mozgatni.
- Értesítő rendszer, mely megjegyzi az értesítéseket, egészen addig amíg mi nem töröljük. Ezzel nem maradunk le semmiről.
- Microsoft Edge böngésző mely rendkívül gyors, még az elődjénél az Internet Explorer-nél is.
- Teljesen felújított Windows áruház, mely sokkal kényelmesebb használattal lett kialakítva.
- Továbbfejlesztett gépház. Már sokkal több beállítás található meg a Windows 8 gépházához képest.
- Sokkal több drivert képes felismerni és telepíteni, akár Windows Update-en keresztül.
- Van rendes Offline térképek lehetőség, melyet a gépházban tudunk letölteni.
- Ingyen van a rendszer örökre, ha 2016 július 29-ig frissítünk. Ezáltal mindig friss rendszer lesz alattunk.
- Több játék és program lett kompatibilis a Windows 10 rendszerrel, mint a korábbi Windows 8-cal. Ez azt jelenti, hogy a Windows 7 kompatibilitásait is szépen belefaragták.
- Cortana és jobb keresés. Igaz a Cortana nálunk nem elérhető, de pillanatok alatt bármit megkereshetünk a fájljaink és beállításaink között vagy az interneten.
- A Modern alkalmazások univerzálisak, tehát képesek futni asztali PC-n, laptopon, táblagépen és telefonon is. Teljesen egy ugyanazon alkalmazás (pl: VLC Modern App) kerül a mobilra és PC-re is. Annyi, hogy reszponzív és méretezéskor változik az elrendezése és kialakítása. Ettől függetlenül teljesen kihasználható minden felületen.
- Még sok más ami nem jut eszembe.
Vélemény
Valamilyen szinten szerintem illik frissíteni az új rendszerre. Ezzel frissítésekhez jutunk és naprakész lesz a rendszerünk. Ezek mellett 3-4 havonta kapunk nagyobb frissítéseket, így újabb dolgokhoz juthatunk hozzá. A Microsoft állítása szerint ez a rendszer sosem lesz kész, vagyis folyamatos fejlesztés alatt lesz. Nem kell újra-újra megvásárolni, elég csak egyszer és végérvényesen kaptál egy „Windows”-t.
A felsorolt hátrányokról a Microsoft tud és javarészt belefaragja és orvosolja a november eleji frissítésben, ami már tényleg nincs messze.
Nektek mi a véleményetek róla?
Hozzászólások
-