A Xiaomi az elmúlt néhány évben óriásit fejlődött, főleg telefonos és okoseszközök terén is. Az alacsony árával és a megfelelő hardverrel tudnak jelenleg versenyezni és nem hiába. A jelenlegi tesztalanyunk a Xiaomi Redmi 4X nem kivétel ez alól. Nálunk egy Pink (Rose Gold?) 16gb/2gb telefon járt.
Csomagolás
A telefon egy fehér „lakk” borítású kartondobozba került, mely ránézésre egyszerűnek tűnik, nem is nagyon fogunk erről beszélni a későbbiekben.
A csomag tartalma mindösszesen egy telefon, egy usb kábel és maga a töltőfej. Kapunk egy kisebb kézikönyvet, de nem részletezném, kínai nyelven van.
Külső, kijelző
Ránézésre egy elég kompakt készülék tárul elénk, melynek ívelt sarkai vannak és 139,2 x 69,9 x 8,65 milliméteres kiterjedéssel rendelkezik. Súlya 150g ami nem mondható nehéznek, főleg ha az akkumulátor méretét is szemügyre vesszük, ami nem kevesebb, mint 4100mAh.
A telefon hátoldala fém, viszont a teteje és az alja antenna csíkok nélküli, így ez műanyag, ami érződik is. Bár, ha utcán mutatkozunk vele, nem valószínű, hogy ez bárkinek feltűnne. A hátlapon található egy érzékeny, de jó minőségű ujjlenyomatolvasó, egy 8mpx kamera, mellette led villanóval.
Jobb oldalon találhatóak a hangerőszabályzó, illetve főkapcsoló gombok, bal oldalt pedig a SIM/SD tálca található, melyhez kaptunk egy tűt is, ami a fehér dobozkában található.
Alul egy microUSB aljzat, illetve a hangszóró foglal helyet. Utóbbiról azért írok egyes számban, mivel mono hangszóróról beszélünk, a másik csak dizájn szempontjából kerülhetett fel, de azalatt egy mikrofon található.
Felülre a jack aljzat és az infra kapott helyet.
A készülék könnyedén fogható, elérhető helyen van az ujjlenyomatolvasó, mérete miatt pedig nem valószínű, hogy eltakarjuk az alsó hangszórót, ami egy újabb plusz pont. Talán, ami kicsit kellemetlen, hogy könnyedén csúszik a hátlap, illetve ujjlenyomatokat nagyon szedi, de ez mondjuk egy átlátszó vékony szilikon tokkal orvosolható.
A redmi 4x előlapján található egy 5mpx kamera, beszélgetési hangszóró, közelségérzékelő és fényérzékelő.
A kijelző 5 colos, IPS technológia és 720x1280 felbontás. Ez szerintem még a megfelelő, de a színek kalibrációja elég kiemelkedő, így a kis felbontás sem okoz nagy problémát igényesebbeknek. A betekintési szög nem kiemelkedő. A sötétben picit zavaró lehet, mert annyira nem esik vissza a fény – a fekete is elég világos marad. Itt talán érződik egy picit az alsó kategória.
Hardver
A Redmi 4X egy Snapdragon 435-öt kapott, mely 8magos 1,4ghz (magonként) fut, Adreno 505 IGP gpu-val. A jenlegi verziónk 2gb Rammal és 16gb belső memóriával rendelkezik, de kapható 3/32gb verzió is. A 2gb ramból körülbelül 810mb-ot hagy nekünk az Android és a MIUI. Egy darabig biztos elegendő lesz, bár ne akarjunk Multitasking huszárkodni, nem valószínű, hogy sokáig döccenésmentes marad, ha mindent a háttérbe hagyunk. Viszont a mindennapi használathoz, netezéshez elegendő lesz, játékokhoz már nem feltétlen. A 16gb belső tárhelyből nagyjából 11gb használható fel, ami nagyjából elegendő, de jobb, ha rendelkezünk egy plusz 16 vagy 32 GB-os memóriakártyával. A készülék 128GB-ig bővíthető.
Antutu szerint: 43661
- 3D: 7773
- UX: 16817
- CPU: 13157
- RAM: 4914
Használat során tapasztaltam, hogy komolyabb weblapoktól meg-megdöccen egy picit, viszont alapvetően nagyon stabil.
Szoftver
A Redmi 4X Android 6.0.1-el, MIUI 8.2.10.0 GLOBAL al és 2017 május 1.-i hibajavításokkal érkezett hozzám. A MIUI felület nagyon szép, kiváló témák és ikonok tömkelege. Érdemes megjegyezni, hogy angol vagy kínai szöveggel nem találkoztam, a magyar fordítás is nagyon jól sikerült.
Alap androidos alkalmazásokkal nem fogunk találkozni, de nem is baj, hiszem a Xiaomi által fejlesztett névjegyek, üzenetek, zene, fényképek, stb.. mind megfelelő funkcióval és dizájnnal rendelkezik. Ezekben semmiképp nem fogunk hátrányt szerezni, sőt. Kapunk QR-szkenner, hangrögzítő, iránytű, fájlkezelő és jegyzetelő alkalmazást is pluszban. A billentyűzetként a natúr, teljesen szűz Gboard-ot kapjuk, de bátran lecserélhetjük a jobban használható swiftkey-re.
Xiaomi hivatalos fórumán a gyártó ígéri, hogy a rendszerhez kiadnak egy Android 7.0 frissítést (bár utóbbit módosították miszerint 7.1.1 lesz belőle, de ezt is majd meglátjuk, egyenlőre semmit nem láttunk belőle). Szoftveresen is nagyon ott van a Xiaomi, a Miui döccenésmentes és rendkívül testreszabható.
Kamera
A Redmi 4X hátoldalán egy 13 megapixeles kamera található, autofókusszal. Segíthet nekünk a f/2 lencse, illetve a kamera mellett található led villanó. Bár itt már érződni fog az „olcsóbb” kategória, de mégis a maga árához képest hozza a maximumot. A MIUI kamera szoftveresen tartogat pár dolgot, mint például a HDR funkciót, panorámát, esti felvételek, arcszépítés, önkioldó, hangvezérlés, vízszintezés, qr-kód leolvasást. A kamera alkalmazás fényképezést követően megtippeli mennyi idősek lehetünk, amit sosem sikerül eltalálnia. Általában olyan +10 évvel tippel félre. A fókuszálás oké, ideje nagyjából rendben. A képek mentése elég lassan történik meg, főleg, ha a HDR is be van kapcsolva. Ilyenkor ne készítsünk folyamatképet, mert biztosan akadós lesz a válasz.
Bárki bármit mondjon, 35 ezer forintos kategóriához képest körbeneveti a kamera teljesítménye és minősége a hasonló árkategóriában szereplő készülékeket. Nappal elég természetesen, élénk képeket lő, nagy részletgazdagsággal. Zajmentesítés és a plusz dinamika valószínűleg szoftveres, ez inkább a négy sarkon érezhető. Éjszaka is viszonylag jó és világos képeket fogunk lőni, bár a led-es villanóra nem mindig lehet hagyatkozni, nem ezzel fogunk esti természetfotót lőni.
Videófeltévelt maximális 1080p-ben, tehát full hd-ben képes felvenni, bár optikai stabilizálás elvileg van, de mégsem fogjuk érezni. A két mikrofon, ami a telefon tetején és alján található elég hangot nyel be és szűri ki a felesleget, így azzal nem lesz probléma.
Automata képek: http://imgur.com/a/updKq
Automata képek (HDR): http://imgur.com/a/4ZOBO
Hang
Szoftveresen egy egyszerű videólejátszót és zenelejátszót kapunk. Utóbbiba van hangzásjavítás, hangerőemelés és hangszínszabályzó. Fülhallgatóval kiemelkedő hangot kapunk és sima hangszórón sem tapasztalunk rosszat, hiszen elég szépen és tisztán fel tud szólalni. Nem erőlködik, tény, hogy basszust nagyon ne várjunk, de a magas és jazz hangok jönnek belőle nagyon tisztán. Maximális hangerőre ne vigyük fel, 90%-tól érződik a torzítás, de maga kategóriájában akkor is kiemelkedő.
Kapunk FM-Rádiót is.
Adatkommunikáció
A Redmi 4X oldalán található tálcára tudjuk ráhelyezni egy micro és egy nanoSIM-et, melyet dual standby technológiával tud kezelni vagy 1db nanoSIM-et és egy memóriakártyát. A jelenleg hozzánk került telefon támogatja a b20-as hazai frekvenciát, így 4G/LTE adott. A hívás hangminősége rendben van, tiszta, nincsenek hálózati problémák. A navigálásban a GPS, a Glonass és a BeiDou nyújtanak segítséget, elég gyorsan megtalálja pozíciónkat. Pluszként van iránytű, infra, giroszkóp, gyorsulásmérő. NFC nincs.
Üzemidő
A Redmi szériától eddig megszokott óriási akkumulátort kapott a 4X is, mely nem kevesebb, mint 4100 mAh. A tesztidőszak alatt körülbelül 1-1,5 naponta töltöttük, de ebben benne van napi 7-8 óra folyamatos kijelzőidő, mobilinternet + wifi. Beszélgetések, fényképezés, böngészés, játék. Egy normál használat mellett közepes fényerőn szerintem 3-4 napos töltési ciklus lazán kihozható, vagy akár több is. Napi szinten kikapcsolt adatforgalommal -5%-ot merül az akkumulátor, így elmondható, hogy készenléti állapotban elég takarékos.
A töltés 10%-ról körülbelül 3-4 órát vesz igénybe. Igazából, ha este rárakjuk alvás előtt töltőre, reggel teljes teleppel kezdjük a napot.
Végszó
A tesztünk végére értünk. Véleményem szerint a Xiaomi Redmi 4X nagyon ott van, akár középkategóriát is képviselheti, alsó kategóriás árazással. Kiváló dizájn, nagyon szép kijelző, kiemelkedő kamera (árkategóriához képest felülteljesít), illetve szépen felszólaló hangszóróval mindent elmondtunk. Az üzemidőről nem is beszélve. A piacon az egyik legkiemelkedőbb üzemidővel rendelkező készülék, mint ahogy a Redmi Note 4 vagy az akkori Redmi 3S.
A 2/16gb-os verzió, mely támogatja a b20 haza frekvenciát 35.500 forintba kerül, míg a nagyobb társa a 3/32gb verzió 42.000 Forintba. Ha tudunk kötni kisebb kompromisszumot kamera, videózás és NFC terén (utóbbi nincs), akkor számunkra egy teljesen megfelelő készüléket kapunk alacsony áron.
Hozzászólások
-