Ha a Jetson család és a Mézga család mond neked valamit, akkor bizonyára rémlenek az olyan különleges, futurisztikus kütyük, mint a hangvezérlés, repülő autók és más fura ketyerék tömkelege. Szinte percről percre fejlődik a technológia, és talán nem is vagyunk olyan messze attól, amit a fenti klasszikusokban láthatunk. Előbb-utóbb talán a jövőből érkező küldemények áteresztésére képes ablaküveg is megjelenik. Addig viszont be kell érnünk a jelen vívmányaival. De legyünk őszinték, hogy már ezekkel is elképesztő „varázslatokat” végezhetünk az otthonunkban.
A HomeKit sztori
Az Apple eszközei egyre inkább terjedtek, és törtek előre az okoseszközök (iPhone, iPad, MacBook) népszerűségi listáján. Minőséget, megbízhatóságot, biztonságot kínáltak – bár ezért elég mélyen a zsebünkbe kellett nyúlni. Cserébe megkaptuk az egyszerűséget, és az Apple termékei közötti tökéletes kompatibilitást. Mindezt úgy, hogy ezek az eszközök remekül tartották az értéküket. Az Apple felismerte, hogy egy már kiépített eszközparkból hogyan lehet kihozni a maximumot. A cél az volt, hogy egy egységes platformot hozzanak létre az okoseszközök számára, amely biztonságos, könnyen használható és zökkenőmentesen együttműködik az Apple eszközeivel. Ha már minden Apple a háztartásban, miért ne lehetne meglovagolni azt a hullámot, hogy akár a fotelből vezérelhessük ezeket az otthonunkban?
2014-ben be is jelentették a HomeKit-et, majd rá egy évre már kezdtek szállingózni a piacra az első HomeKit-kompatibilis eszközök. A kezdeti időszakban a gyártóknak egy speciális Apple-tanúsítvánnyal kellett rendelkezniük, amely garantálta a termékek biztonságát és működőképességét az Apple ökoszisztémában. Tehát nem fordulhatott elő kompatibilitási probléma, ha valamit megvettél, az működött gyorsan, és egyszerűen! Azelőtt is voltak már okos eszközök, az viszont a szerencsén múlott, hogy éppen működött-e az adott eszközzel. Az Apple nemcsak a kényelemre helyezte a hangsúlyt, szokásához hűen a biztonságot és az adatvédelmet is előtérbe helyezte. A HomeKit termékek tökéletesen együttműködnek az iPhone, iPad, Apple Watch és HomePod eszközökkel, és Siri tüstént intézi kívánságainkat!
A Homekit eszközökről dióhéjban
Szinte egy tapodtat se mozdulunk valamilyen okoseszköz nélkül, és otthon is folyamatosan használjuk őket. Hozzászoktunk az évek során a modern, kényelmes életmódhoz, egyre több automatizált megoldást használunk - időt és energiát szeretnénk spórolni. A HomeKit eszközök segítségével távolról (esetleg fotelből, ágyból) vezérelhetjük eszközeinket, és akár előre beállított automatizációkat is létrehozhatunk.
A kezdeti időszakban okoslámpák, okosizzók jelentek meg. Ezeket az aktuális igényeinkhez, hangulatunkhoz igazíthatunk, anélkül, hogy a villanykapcsolót kellene babrálni. Tartósak, energiatakarékosak és igen széles tartományban variálhatjuk az otthonunk világítását (akár a fény színét is). Ha fokozni szeretnénk - ahány izzó, annyi irányból szólhatnak a kedvenc zenék, amennyiben hangszórós izzót választunk!
Az okos konnektor egy hagyományos dugalj funkcióit bővíti ki azzal, hogy távolról is vezérelhető, időzíthető és automatizálható. A Gosund SP1-H esetében ez különösen egyszerű, mert Apple HomeKit-kompatibilis, vagyis zökkenőmentesen integrálható iPhone, iPad, Apple Watch vagy akár HomePod eszközökbe. Biztonságos, és megoldható általa például, hogy mire hazaérünk, be legyen fűtve a lakás, vagy éppen le legyen hűtve – bekapcsoljon a légkondi, és kellemes hűvös fogadjon egy július közepi hőgutás munkanapon. A kompatibilis eszközök távolról vezérelhetőek, ezzel kényelmesebbé teszi a mindennapjainkat. Sőt! Az egész család mindennapjait, hiszen megosztható a vezérlés!
Az ajtó- és ablaknyitás érzékelők igény szerint azonnal jeleznek, ha szeretnénk. Ez biztonsági szempontból nagyon jól jöhet akkor, amikor senki nincs otthon, ugyanakkor az illetékesek (például kisgyermek) ajtónyitásait is észleli, ami szintén sokszor lehet hasznos.
Az okos füstjelző szintén egy biztonsági eszköz. Füst esetén azonnal riaszt, értesít, emellett egyéb funkciói is hasznosak lehetnek, mint például a hőérzékelés.
Az okos termosztátok lehetővé teszik az otthon hőmérsékletének távoli szabályozását és automatizálását. Az okosotthon kazán- és vízmelegítő rendszereit vezérli. Beállíthatunk különböző fűtési/hűtési programokat, és így jelentős energia megtakarítást érhetünk el. Ha például nyitott ablakot észlel, leáll a fűtés, hogy ne az utcát vagy a lépcsőházat fűtsük.
Az Apple folyamatosan fejleszti a HomeKit rendszert, és a jövőben még nagyobb szerepet szán neki az otthon automatizálásban, az energiahatékonyságban és a biztonságban. Ha már Apple ökoszisztémát használsz és szeretnél egy megbízható, egyszerűen kezelhető okosotthon-rendszert, akkor a HomeKit kiváló választás lehet számodra. Hátránya leginkább abban rejlik, hogy a rendszer kiépítésének kezdeti költsége magas. Ezek az eszközök azonban hosszú távon maximálisan behozzák az árukat, hiszen tartósak és jelentős anyagi megtakarítást eredményezhetnek.
Hozzászólások
-