Apple-nél a tárolás elég drága
Az Apple a plusz tárolókapacitást elég drágán nyújtja a felhasználók felé (512GB / 80.000 Ft), ezért én is mindenkinek egy alternatív tárolási formát ajánlok erre a célra. Természetesen csak akkor, ha nem feltétlen igényed a beépített adattároló.
Külső adattárolók?
Ekkor nyilvánvalóan azonnal egy külső meghajtó jönne szóba, de ezt egyészt fizikailag ugyanúgy cipelnünk kell és kéznél kell tartanunk, cserébe – akár óriási sebességet tudunk elérni egy-egy meghajtóval, viszont a Windows és MacOS-t egyaránt használóknak kizárólag ReFS fájlrendszer használható, átjárható megoldásként.
Bár alapvetően ezzel nem is lenne gond, de tapasztalat szerint azért egy NTFS vagy APFS fájlrendszerű tároló elérése és írása sokkal gyorsabb.
Emellett simán el tudjuk veszíteni hordozás közben ezen külső meghajtókat.
A megoldás
Ezek végett pedig sokak számára a NAS-t tudom ajánlani, melyeket megvásárolhatóak például az Alza webáruházában.
Én korábban beruháztam egy Synology NAS-ra, pontosabban a DS718+ típusúra. Bár ez egy óriási beruházás, viszont hosszútávon az adattárolást és elérést, azaz napi használatot megkönnyíti.
Számos nyers képpel, családon belüli adatokkal és különböző nagy méretű projektfájlokkal dolgozom, melyhez elengedhetetlen egy bő - legalább 2-4TB tároló.
A NAS-okat többségében merevlemezzel, de akár már SSD-vel is bővíthetjük. HDD esetén hátrányként talán a sebesség fog érni minket, viszont hosszútávon egy jó és kifizetődő megoldás lehet.
Számomra a DS918 és egy Western Digital Red 8TB konstrukció volt egy szuper választás. Lassan 2 éve üzemel hiba és problémamentesen, ezalatt pedig az otthoni vagy munkahelyi elérés is könnyedebbé vált, hiszen szimplán a quickconnect.to segítségével elérem, akár több kilóméter messziről a fájljaimat, amit biztonságosan, fizikailag otthon tárolhatok.
NAS-ok esetén fájlrendszerrel különösebben nem kell foglalkozunk. Egyedüliként talán a kapcsolódás típusa hozható fel, így Windows esetén az SMB 2.0, MacOS esetén az AFP, Linux esetén pedig az NFS kapcsolaton át ajánlott a távoli fájlrendszer elérése.
Külső, távoli hálózatok esetén pedig, mint fentebb írtam a quickconnect áll rendelkezésre vagy direktben használhatunk Synology Drive-ot is, amely telepíthető mind Windows, mind pedig MacOS rendszer alá, ezáltal beépülve a fájlkezelőbe vagy finder-be.
Ha Synology NAS-on gondolkozol te is, akkor érdemes a Synology Demo weboldalra fellátogatni és itt ki tudjátok próbálni magát a felületet.
Hozzászólások
-