Fő tényező a kijelző mérete
Bár sokan ódzkodnak ettől a kérdéstől, hiszen a vásárlók reprezentatív többsége ár-érték arányra koncentrál, mégis érdemes megemlítenem a méretet, hiszen – ha beleinvesztálunk sok pénzt egy Macbook-ba az hosszú éveken keresztül hű társunk lesz és lehetőleg meg kell felelnie az igényeinknek. Nos a kijelző mérete az egyik legfontosabb hosszútávon.
Az eddigi tapasztalataim szerint számos visszajelzést kaptam, hogy a kiválasztott ár-érték arányú notebook a mérete miatt nem megfelelő. Valakinek a 13 vagy 14 hüvelyk túl kicsi, valakinek pedig a 16 túl nagy.
Ha főként valóban grafikai munkával dolgozunk, legyen az videóvágás, képszerkesztés vagy fotók feldolgozása, akkor érdemes lehet a nagyobb 16”-os Macbook-ot választani. Természetesen a 14” is megfelelő lehet erre a célra, de a projektfelület kisebb lesz, így többször kell mozgatnunk, pozícionálnunk a projektet a méretei végett.
A 14” az arany középút. Nem kicsi, nem is túl nagy és igazából méreteihez képest mindent el tudunk rajta végezni amire szükségünk van. Legyen az hobbiszintű médiatartalom gyártása, de legfőképp programozóknak tudom ajánlani. Egyrészt, mint írtam kompakt és hordozható aranyközéputas erőgép, másrészt pedig a kijelző mérete pont megfelelő arra, hogy a projektjeinkkel és sorainkkal tudjunk bánni és minden layert átlássunk.
A 13”-os Macbook Air és Macbook Pro pedig azoknak lehet baromi jó választás, akik főként tartalomfogyasztása, ügyintézésre, esetleg kisebb munkákra vásárolnak gépet. Igaz, ha specifikációkat és teszteket vesszük alapul, akkor eme két masina is elég bivaly, tehát bőven van benne tartalék és nafta – de most kijelző méretekről beszélünk.
Hordozhatóság és súly
Bár alapvetően a jelenlegi M1 Pro-val és M1 Max-szel kapható Macbook Pro 16” egy magának kompaktnak mondható erőgép, hiszen a korábbi 15 hüvelykes Macbook-okhoz képest méretileg és terjedelmileg nem változott nagyot - tényleg csak milliméteres különbségekről beszélhetünk, de mindamellett pedig 2,1-2,2kg-os súlyával, illetve 35,57cm x 24,81cm méretével elég bitang – nem egy napi hordozós gép.
Tehát, ha a 16”-os kivitelben gondolkozunk, akkor számítanunk kell rá, hogy az oldaltáskánkat vagy éppen a hátizsákunkat meglehetősen húzni fogja, emiatt – mint fentebb említettem, kevésbé alkalmas hordozásra.
A 14”-os kivitel valamivel kompaktabb, hiszen mindössze 1,6kg-os súllyal rendelkezik – igaz ez sem pehelykönnyű, és méretben sokkal barátibb 31,26cm x 22,12cm. Azaz, ha szeretnénk egy bivalyerős gépet napi szinten hordozni és nem feltétlen dolgozunk egyhelyben, pontosabban szeretnénk a kertben, teraszon, kanapén, üzletben, irodában és bárhol máshol, azaz valóban a hordozhatóság a cél, akkor előnyös választás lehet.
A 13”-os Macbook Air pedig az Apple berkein belül az egyik leghordozhatóbb gép. Mindösszesen 1,29kg-jával és 30,41cm x 21,24cm méretével még egy valóban kisebb méretű táskában is elfér, illetve nem fogunk megszakadni a hordozásával. Ez az a fajta notebook, ami akkor is nálad van, ha éppen nem feltétlen lesz rá szükséged (mégis viszed magaddal).
Teljesítmény, hűtés és tartósság
Teljesítményben előttünk áll a választás lehetősége. 13”-os Macbook esetén M1-gyel szerelve tudjuk megrendelni maximum 16GB memória, illetve 2TB SSD kíséretével. Az M1 esetén pedig kérhetjük 7 vagy 8 magos GPU-val.
A Macbook Pro 14” és 16” esetén pedig bővülnek a lehetőségek. A legkisebb konfiguráció a 14” méretben érhető el, M1 Pro-val, ami 8 magos cpu-t, 14 magos gpu-t jelent, emellett pedig 16GB memória, illetve 512GB SSD áll rendelkezésre. A nagyobb testvér, azaz 16” alapmodell pedig csak processzorban és videó magokban különbözik, ez 10 magos cpu-t és 16 magos gpu-t tesz ki. Mindkét méretben kérhető 24 és 32 magos gpu-val, maximum 64GB memóriával és 8TB SSD-vel.
Hűtés szempontjából a 13”-os Air nem rendelkezik aktív hűtéssel, ami óriási pozitívum lehet sokak számára és hallottam már olyan esetről, akinél ez döntő szempont (simán megértem, mert tényleg semmi hangja nincs).
A 14”-os esetén több teszt szerint az alapmodell teljesen jó, néha megszólalnak nagy terhelés esetén a ventilátorok, de nem zavaró módon – viszont, M1 Max-szel kérve akár 6000rpm sebességgel is tud pörögni mindkét egység, emiatt pedig sokkal magasabb lehet az alapzaj. Természetesen ezt főként nagyobb projektek renderelésénél érhetjük el – különben alapjáraton ezzel a processzorral szerelt változatnak sincs semmilyen alapzaja.
A 16”-os kivitel sokkal jobb hőelvezetéssel rendelkezik, hiszen méreteiből adódóan sokkal több lehetőség adódig a vastagabb és szélesebb hőelvezető rézvezetők, illetve nagyobb ventilátorok miatt. Az alapmodell itt rendkívül halk, még extrém terhelés esetén is visszajelzések szerint maximum 1200-1500rpm-el forog mindkét ventilátor, ami azért sokak számára akár választási döntést is befolyásolhatja a 16”-os javára.
Tartósságot többen kérdezték tőlem, amire rövid válasszal tudok szolgálni. Minden Macbook esetén szerintem 5-7 év az, amivel lehet számolni, de a mostani időkben akár tovább is.
Portok
Sokak örömére az Apple a Pro vonalon visszahozta a gépekre a HDMI-t és SD kártya olvasót, ami akár egyesek számára döntő szempont lehet vásárláskor, hiszen Macbook Air esetén, ha monitorra szeretnénk csatlakoztatni vagy egyszerűen egy SD kártyát szeretnénk konnektálni, akkor vásárolni kell egy USB hubot, amit ráadásul magunkkal kell hordoznunk, illetve ez lehet akár 20-50 ezer forintos áron is.
Thunderbolt 3 vagy 4 minden jelenleg forgalmazott Macbook esetén elérhető, legalább kettő, így abból hiány nincs. USB-A típusú aljzatot lesz, aki hiányolja, bár a jelenlegi trend a hordozható külső SSD megjelenésével tényleg a szabványos USB-C felé visz minket.
Üzemidő
Az Apple weboldalán feltüntetett értékek rendkívüliek, viszont ne essünk abba a hiszembe, hogy ez valóban elérhető minden egyes esetben. Egy közepes fényerővel, böngészéssel, kisebb grafikai munkákkal a feltüntetett értékek háromnegyede ki is hozható – ami teljesen korrekt. Ez számokban a következő:
- Macbook Air 13” M1 8c gpu, 16GB RAM, 512GB SSD: 14 óra
- Macbook Pro 14” M1 Pro 14c gpu, 16GB RAM, 512GB SSD: 11 óra
- Macbook Pro 16” M1 Pro 16c gpu, 16GB RAM, 512GB SSD: 15 óra
Összességében a 8 óra bőven elérhető, ami egy fenomenális pozitívum lehet sokak számára.
Az akkumulátorok mérete a következő:
- Macbook Air: 49,9Wh
- Macbook Pro 14”: 70Wh
- Macbook Pro 16”: 100Wh
Kiegészítők
Kiegészítőként egy Magsafe – TypeC kábelt kapunk és egy töltőfejet a 14 és 16 hüvelykes méretű készülékek mellé. A 13”-os esetén pedig egy C-C típusú kábelt és nyilván még a töltőfejet.
- Macbook Air: 30W
- Macbook Pro 14”: 67W (alapmodell), 96W (választható vagy automatikusan jár a 10c cpu mellé)
- Macbook Pro 16”: 140W
Verdikt
Természetesen lehetne sokkal részletesebb és reprezentatívabb beszámolót írni, viszont az eddigi tapasztalatok alapján többségében ezen kérdések döntik el a Macbook vásárlásnál, hogy melyik konfigurációt szeretnénk választani.
Tudom az árakról nem esett szó, de 380.000 forintról könnyedén fel tudunk rugaszkodni akár 1,5 millió forintig is (vagy afölé). Mindig érdemes szem előtt tartani, hogy mennyi időre szeretnénk egy ilyen notebook-ot vásárolni és milyen munkára – mert általánosan egy Windows-os notebookot 1-3 évre vásárolnak, míg Macbook-ot, akár 7 évre. Erről számos kutatás készült.
Ha sikerült eldönteni melyik Macbook a neked megfelelő, akkor akár az alza.hu weboldalról azonnali raktárkészletekről tudsz válogatni – ha éppen nincs, akkor le tudod adni az előrendelést a neked megfelelő konfigurációval.
Hozzászólások
-