A Windows operációs rendszerének legújabb, 10-es verzióját ellenzők között az egyik gyakran elhangzó indok a rendszer elutasítására, hogy az adatokat gyűjt a felhasználójukról. Ezek a számítógép-használók mostantól azonban még egy rendszert lehúzhatnak a használható rendszerek listájukról, ugyanis a következő, 18.10-es verziójú Ubuntu is adatokat fog küldeni a fejlesztők felé.
A legnépszerűbb Linux disztribúció azért akarja majd jobban megismerni a felhasználóikat és azok számítógépét, hogy ezen információk segítségével még jobbá tudják fejleszteni a rendszert, és ehhez szükségük van azon információkra, hogy a felhasználók hogyan használják az operációs rendszerüket.
"Azt szeretnénk, hogy a fejlesztők munkáját a felhasználók számára leginkább fontos dolgokra tudjuk összpontosítani, de ehhez további adatokra van szükségünk a felhasználók eszközeiről és a használt szoftvereikről, ” mondta Will Cooke.
A bejelentésben az Ubuntu fejlesztését nem ismerők számára a legnagyobb meglepetés talán az lehet, hogy a rendszer eddig még nem gyűjtött ilyen adatokat - hiszen manapság már szinte minden program további fejlesztési irányait ezen adatok alapján határozzák meg.
Mindez természetesen - a legtöbb hasonló gyűjtéshez hasonlóan - névtelenül fog történni, és alapvetően két csoportra oszthatjuk az elküldött adatokat:
Telepítéskor a következőket fogja a rendszer eljuttatni a fejlesztőknek:
- Az Ubuntu verziója
- Telepítéskor a hálózati kapcsolat megléte
- Hardverstatisztika, beleértve a processzor, RAM, videokártya stb. adatait
- Az eszközgyártó (például Dell, Lenovo stb.) neve
- Telepítéskor megadott ország neve
- Mennyi ideig tartott a telepítés
- Engedélyezve van-e az automatikus bejelentkezés
- Statisztika a partíciókról
- Telepítve lettek-e harmadik féltől származó codec-ek
- Telepítve lettek-e telepítés során a frissítések
Telepítés után pedig az Ubuntu Popcon névre keresztelt szolgáltatás fogja nyomon követni az alkalmazások telepítését, és alapvető statisztikákat fog készíteni, illetve továbbküldeni, az Apport pedig automatikusan alkalmazás-összeomlási jelentéseket fog küldeni (már amennyiben valamilyen alkalmazásunk összeomlik, optimális esetben az Apport semmit nem fog csinálni).
Bár a legújabb Windows 10 előzetesben már mindenki megtekintheti a saját, a Microsoft felé továbbított jelentéseit, ennél a Canonical még tovább megy: Az Ubuntu jelentéseinél nem csak a sajátunkat, hanem - összesített formában - az összes bejelentést böngészheti majd bárki - vélhetőleg sok hasznos információt szolgálva a fejlesztőknek, és érdekességeket biztosítva az újságírók, ITguruk számára.
Természetesen mint a legtöbb ilyen adatgyűjtés esetén, Ubuntu alatt is kikapcsolhatjuk majd az adatok gyűjtését, ahogy ezt már más rendszereknél megszokhattuk, erre telepítéskor fog rákérdezni a rendszer, vagy később a beállításokban is módosítható lesz.
Hozzászólások
-