Megérkezett a Windows 11. Eleinte nagyon örültem neki, hiszen elég pofás és dizájnos lett a felület, baromi jók az animációk és lehetne még bőséges pozitívumot sorolni, de. Itt a nagy „de”, hiszen a sok pozitívum mellett már vannak rossz tapasztalataim. Nyilván ezek szépen lassan javításra kerülnek, de aki produktívan dolgozna vagy problémamentesen tartalmat fogyasztana, akkor elgondolkozik, hogy valóban ezzel a rendszerrel kellene-e folytatni jelenleg, avagy sem – esetleg hardverrel lehet probléma?
Előre szerelt PC-é lesz a jövő?
Korábban számos gépet építettem és a gyors fejlődés miatt egyszerűen körülbelül 3 évente lehetne egy komplett új gépet tervezni, felépíteni és összerakni. Ezek mind számos időt igénybe vehetnek, hiszen ki kell választanunk először a processzort, amivel rövidebb vagy hosszabb távra tervezünk, ezt követően a megfelelő alaplapot kell megjelölnünk hozzá, amiből jelenleg temérdek lehetőség áll rendelkezésünkre. Ha ezzel megvagyunk, akkor leginkább a processzorhoz és alaplaphoz illő memóriát kell kiválasztani.
Rengeteg lehetőség és rengeteg későbbi szívás lehet belőle, így első körben megnéztem, hogy milyen komplett asztali számítógépek vannak.
Windows-os megoldásokból találtam bőséggel, viszont számomra a Mac Mini M1 nyerte meg a tetszésemet, ami kis mérete ellenére baromi erős hardverrel rendelkezik – ezzel pedig lehet tervezni több évre is.
A feladatom összesen annyi volt, hogy kiválasztom a számomra tetsző hardvert, majd megérkezést követően simán egy tápkábelt kellett csatlakoztatnom, egy HDMI-t a monitorthoz, illetve a két fő perifériát, azaz egeret és billentyűzetet (ajánlott hozzá Magic Keyboard, de egy sima mezei billentyűzettel is használható).
Mac Mini M1 és MacOS-szel való elvárásaim
Túl nagy elvárásom nincs az eszközhöz és rendszerhez. Egyszerűen annyi, hogy stabil lábon álljon és az alatta működő programok problémamentesen használhatóak legyenek. Lehetőleg 3-4 évig „hű” társam legyen.
Óriási elvárás a programok elérhetőségével kapcsolatban sincs, hiszen amire szükségem van, többségében minden elérhetőek rá és működnek megfelelően rajta, eddig mind hibamentesen, ezek közt:
- Visual Studio Code
- Microsoft Edge
- Discord
- Microsoft Teams
- Docker
- Seo Spider
- Premiere Pro helyett Final Cut
- Adobe Photoshop
Ha Mac M1-en szeretnénk Windows-t futtatni
Bár egyelőre működő megoldásként fizetős lehetőséget találtam, de az kifejezetten jól működik. A Parallels 17-es verziója segítségével tudunk Windows 10 vagy 11-et telepíteni egy vhd meghajtóra vagy éppen futtathatunk már telepített rendszert egy virtuális meghajtóról. A rendszeren pedig képesek vagyunk akár amd64 alkalmazásokat is futtatni, így, ha van egy megszokott programunk, ami még nincs portolva MacOS alá, úgy jelenleg ezen keresztül tudjuk futtatni.
Lehetőségünk van a szoftvert egyszer megvásárolni, így örökre a miénk, viszont ezen lehetőségnél figyelembe kell venni, hogy csak a 17 verziót tudjuk használni, frissítésért újra fizetnünk kell.
Ugyanezen áron létezik előfizetéses (1 éves) konstrukció is. Ez 64 Euróba kerül jelenleg.
Ebben a cikkben jelenleg ennyit szerettem volna, továbbiakban pedig részletezni fogom, hogy milyen problémákba ütköztem a Windows 11-gyel, illetve mennyire volt egyszerű az átállás MacOS-re.
Hozzászólások
-