A 21. században az egyik legfontosabb összetevő az épületek esetében a megfelelő hőszigetelés. Ahhoz, hogy költséghatékony, környezetkímélő és komfortos otthonunk legyen, elengedhetetlen a jól szigetelt homlokzat, födém, lábazat, aljzat. De mitől lesz tényleg hatékony egy hőszigetelő? Milyen anyagokkal érdemes dolgozni?
Födémszigetelés: hagyományos vagy fújható szigetelést érdemes választani?
A födémszigeteléssel kapcsolatban az a jó hírünk, hogy szinte bármikor elvégezhető a szigetelési munka. Vagyis nem kell hozzá megvárni a melegebb időket, egyszerűen bele lehet vágni, sőt, akár házilag is kivitelezhetjük a hagyományos táblás szigetelőanyagokkal. Viszont van néhány eset, amikor érdemes fújható szigetelést választani.
Ha nem volt korábban szigetelve a födém, vagy rossz minőségű volt a szigetelés, akkor jelentős összegeket spórolhatunk meg egy minőségi szigeteléssel, akár 30-50 %-kal kevesebbet kell fizetnünk a fűtésre, hűtésre. Persze ez attól is függ, hogy a családtagok mennyire szeretik felfűteni, lehűteni a lakóteret, milyenek a nyílászárók, van-e a homlokzati szigetelés.
A hagyományos táblás szigetelést akár házilag is kivitelezhetjük, főleg tekercses anyagok esetében. Kigörgetjük és akár több rétegben elérjük a kívánt vastagságot. Párazáró fóliát mindenképpen tegyünk a födémre a szigetelőanyag alá és figyeljünk arra, hogy esetleges járófelület vagy szervízjárat építésekor ne zárjuk le a teljes felületet. Amennyiben házilag oldjuk meg magunknak hagyományos anyaggal, akkor figyeljünk a kellő vastagságra, a szigetelőanyag minőségére (ne csak az ár alapján döntsünk) és tekercses anyagot vásároljunk, mivel azzal könnyebb dolgozni
Mitől hatékony egy hőszigetelés?
Van egy tényező, amivel már mindenki találkozott, aki nyílászárót cseréltetett vagy építkezett. Ez a hőátbocsátási tényező, ami a szigetelésnél is különösen fontos, minél alacsonyabb érték, annál kevesebb hőenergia távozik el az otthonunkból. Vagyis az a hatékony hőszigetelés, ami csökkenti az épületből kiáramló hőenergiát, illetve nyáron kevesebb meleg levegőt enged be az épületbe. Ahhoz, hogy ezt elérjük, fontos, hogy jó minőségű szigetelő anyaggal dolgozzunk. Nem érdemes spórolni sem a minőségen, sem a vastagságon! Sokan esnek abba a hibába, hogy beérik vékonyabb szigetelő anyaggal, vagy összebuherálják a különböző minőségű, vastagságú anyagokat. A nem kellő vastagságú anyaggal megoldott szigetelés sajnos nem fogja beváltani a hozzá fűzött reményeket, viszont jó sok munkába és pénzbe kerül. A rosszul illeszkedő, egymással nem kompatibilis anyagok találkozási pontjánál hőhidak alakulnak ki, ami vizesedéshez, penészedéshez vezet, rosszabb esetben le is eshet a falról a szigetelő anyag.
Hogyan szigeteljük a padlást, födémet, a tetőt?
Hagyományos tekercses vagy táblás szigetelés használata javasolt abban az esetben:
Ha egyszerűbb a födém, nincsenek benne egyenetlenségek, elzárások, egyszerű sima födém esetében..
Az üveggyapot és a kőzetgyapot is kiváló szigetelőanyag. Természetes anyagokból készül, újrahasznosítható, kiváló hő- és hangszigetelő adottságokkal rendelkezik. A kőzetgyapot termékek tűzvédelmi szempontból is kiváló adottságokkal rendelkeznek: a legkedvezőbb, A1-es éghetőségi besorolásúak, nem éghetőek, tűz hatására füstöt, mérgező gázokat nem fejlesztenek, s égve nem csepegnek. Ezen kívül megtartja alakját (vagyis nem érzékeny a hőingadozásra), kiváló páraáteresztő adottságának köszönhetően hagyja “lélegezni” az épületet, gombák, rovarok, rágcsálók nem károsítják és kellően hosszú az élettartama.
A kőzetgyapotot, üveggyapotot fújható szigetelés formájában is használhatjuk.
Milyen homlokzati szigetelőanyagot használjunk?
A hungarocellt előhabosított polisztirolhgyöngyből készítik, ez az egyik legelterjedtebb hőszigetelő anyag, amikor a homlokzati szigetelésről esik szó. Könnyen lehet vele dolgozni, költséghatékony megoldás. A rögzítést ragasztással és dübelezéssel oldják meg. Általában a lábazatnál valamivel vékonyabb, viszont megerősített, a nedvességnek ellenálló polisztirol táblákat szoktak alkalmazni. Ha jól rakták fel a szigetelőanyagot, akkor számíthatunk arra, hogy hosszú évekig a házfalon marad. Előnyei: jól hőszigetel, kicsi a súlya, egyszerűen szállítható, könnyen formázható, egyszerű a beépítése, költséghatékony megoldásnak számít, szinte valamennyi falszerkezetre alkalmazható, terhelhető és lépésálló kivitelben is kapható.
Van egy valamivel drágább megoldás, ez a grafitos polisztirol. Az előnye, hogy a hatékony szigeteléshez nem kell olyan vastag szigetelőanyagot felragasztani a falra, mint a hagyományos hungarocellnél, így kevesebb helyet foglal el.
Mire figyeljünk a kivitelezésnél?
A födémszigetelésnél a tekercses szigetelőanyag lerakásához nem kell különösebb szakértelem. Fontos, hogy mindenhová kerüljön szigetelőanyag, ne hagyjuk ki a kisebb ficakokat sem, mert a hőhíd nem válogat, ha szigetelés nélküli felületet talál, ott távozik a hő, belülről kicsapódik a pára, kialakulhat a penészedés. Ahogy fent is írtuk, ha sok a cikk-cakk, kémény a padláson, érdemesebb a fújható szigetelés mellett dönteni. Egyszerűbb, praktikusabb, nem lesz utána hulladék, ráadásul nagyon gyorsan el lehet végezni a szigetelési munkát.
A homlokzat szigetelése során elég sok hibát el lehet követni. Vagyis a kivitelezésnél fontos, hogy vagy kérjünk fel szakembert a munka elvégzésére, vagy tanuljuk ki alaposan, mit és hogyan kell csinálni. Gondosan elő kell készíteni a vakolatot a szigetelésre, nem szabad réseket hagyni a szigetelő táblák között, és ügyelni kell a találkozási pontok szigelelése során, hogy elkerül mi magunk váljunk szakemberré. Bár egyszerű feladatnak tűnik a homlokzati szigetelés, sok ponton elcsúszhatunk. Például a szerkezeti elemek illeszkedésénél (jellemzően a födém és a homlokzat találkozásánál) szokott kimaradni a szigetelés, előfordul, hogy vékonyabb anyaggal oldják meg. Mind a két esetben kellemetlen folyamatok indulhatnak meg, a hő ezeken a pontokon igyekszik eltávozni az épületből, penészfoltok keletkeznek a falon és a szigetelés hatékonysága romlik.
Nemcsak a hatályos építésügyi szabályok határozzák meg, hogy minimálisan milyen hőszigetelő képességgel kell rendelkeznie az épületszerkezetnek, építőanyagnak, ez a ház komfortos használata és az energiatakarékos használat szempontjából is nagyon lényeges kérdés. Érdemes előzetesen utánajárni, hogy melyik anyagnak milyen adottságai vannak!
A kivitelezés során nagyon fontos, hogy ne térjünk el az előzetesen meghatározott építőanyagtól (pl. csak a megfelelő vastagságú, minőségű homlokzati szigetelést engedjük feltenni a homlokzatra!), ha mégis más anyaggal kellene tovább dolgozni, mindenképp egyeztessünk az energetikus szakértőnkkel, tervezőnkkel!
Hozzászólások
-