Napjainkban egyre többet hallunk a környezettudatos életmódról és a károsanyag-kibocsátás csökkentéséről is. A Nap ereje az eddig legjobban kihasznált megújuló energiaforrás, amit a háztartásokban is előszeretettel és sikerrel alkalmazunk.
Miért egyre divatosabb a napelemes otthon?
Rohanó világunkban és a technológia fejlődésének aranykorában rájöttünk, hogy a Földünket kezdjük túlterhelni, és tennünk kell valamit. Az egyik megoldás ennek enyhítésére a napelemes technológia egyre növekvő felhasználása.
Természetesen sokak számára lényeges a környezetünk megóvása, de emellett igen fontos szempont a költséghatékonyság és a befektetett pénz megtérülése is. A legtöbben azért telepíttetnek napelemet, hogy hosszú távon csökkentsék a kiadásaikat. A napelemek telepítésével növelhetjük az ingatlanunk értékét is, miközben a panelek ára egyre kedvezőbb, hiszen folyamatosan dolgoznak a mérnökök azon, hogy csökkentsék az előállítási költségeket. Magyarországon a családoknak járó állami támogatások többsége részben vagy egészben fedezi a napelemes rendszerek telepítését, így akár kevesebb, vagy nulla befektetéssel tudunk pénzt spórolni, és környezettudatosabb otthont teremteni.
Mindennek már csak pozitív mellékhatása, hogy a háztartás károsanyag-kibocsátása is csökken. Sajnos a klímaváltozás egy létező, ma már könnyen érzékelhető probléma, amire a napelemek felhasználása nem nyújt teljes megoldást, de láthatóan csökkentheti régiónként a szén-dioxid kibocsátást.
A Nap egy kimeríthetetlen energiaforrás, amelyet jelenleg még csak viszonylag kis százalékban tudunk kihasználni, de a tudományos kutatások célja, hogy a panelek hatékonyságát növelve egyre nagyobb mértékben támaszkodhassunk a napsütésre.
Mindennapok egy napelemes otthonban
A napelemes rendszer kiépítése jelentős összegekbe kerül, és ezek a rendszerek a háztartás típusától és a felhasznált energiától függően 7-15 éven belül térülnek meg. A támogatásoknak, és az egyre kedvezőbb előállítási költségeknek köszönhetően azonban a megújuló energiaforrások felhasználása egyre több embernek válik elérhetővé.
Teljesítményük több tényezőtől függ, de a tévhitekkel ellentétben felhős időben sem hagynak minket cserben, és éjjel sem maradunk áram vagy meleg víz nélkül. Mindegyik kivitelezési rendszernél (hálózatra visszatápláló, szigetüzemű rendszer, hibrid) van lehetőség a fölösleges energia tárolására, amit utána bármikor fel lehet használni. A hálózatra visszatápláló rendszer esetében visszavesszük a szolgáltatótól, az akkumulátoros esetében pedig abból használjuk fel. A fogyasztást továbbá nyomon is tudjuk követni a villanyórán, amit (ha a szolgáltatónak táplálunk vissza), úgynevezett szaldós elszámolással az év végén különbözettel tudunk rendezni a szolgáltatóval. Az ad-vesz mérőóra folyamatosan mutatja, hogy mikor mennyi energiát táplálunk a hálózatba, illetve mennyit veszünk fel.
A napelemek további előnye, hogy nem csak növelik az ingatlan értékét, de kelendőbbé is teszik azt. Ha pedig az új tulajdonos mégsem tart rá igényt, vagy mi ragaszkodunk hozzá, akkor az ingatlan eladása esetén leszerelhetjük és magunkkal is vihetjük, hogy az új otthonunkban is környezettudatosan folytathassuk életünket.
A napelemes rendszer a napfelkeltétől a déli napsütéses órákig egyre több áramot termel, aminek egy részét folyamatosan felhasználjuk. A legáltalánosabb reggeleknél a kávéfőző, a sütő és a mikró indul be, hogy megkezdjük a napot. Amikor elkészültünk, és elmegyünk otthonról, akkor az otthonunkban az áramtermelés folyamatos, de jellemzően nem használjuk, ezért akkumulátoron tároljuk, vagy visszatápláljuk a szolgáltatónak. Hazaérkezéskor az elektromos berendezések bekapcsolásával elkezdjük használni a fel nem használt áramot, miközben napnyugtáig folyamatosan termelődik is a Napnak köszönhetően.
Felhős időben is képes a napelem áramot generálni, de kisebb hatékonysággal. Egyértelmű, hogy minél több a direkt napsugárzás, annál hatékonyabban állít elő számunkra is felhasználható energiát. Ezért kiemelten fontos, hogy a rendszer telepítését szakemberekre bízzuk, akik előtte felmérik, hogy milyen teljesítményre van szüksége a háztartásunknak, továbbá hova érdemes a napelemeket telepíteni.
Milyen napelemrendszerre van szükségünk?
Annak a meghatározására, hogy milyen teljesítményű, mekkora méretű napelemekre van szükségünk, mindenképpen szakember kell, hiszen ez egy soktényezős egyenlet. A szakemberek a helyszíni szemlén felmérik az otthon földrajzi elhelyezkedést, ebből tudnak következtetni a napsütéses órák számára. Az időjárási tényezőket nem tudjuk előre megmondani évekre, de a ház elhelyezkedése – pl. hegységben, tóparton, vagy az Alföldön – segítségünkre van ennek felmérésében. A napelemek tájolása és dőlésszöge függ a tető típusától és dőlésszögétől, valamint annak teherbírásától is. A legoptimálisabb dőlésszög 30-40% között van. Amennyiben nem lehet a kívánt mennyiségű napelemet a tetőre helyezni, úgy a kertben is ki lehet alakítani a helyüket.
Nagyjából ezek azok a fizikai jellemzők, amiket figyelembe kell venni. Emellett meg kell becsülni az éves villamosenergia-fogyasztást ahhoz, hogy ki tudják számolni, hogy mekkora rendszerre van szükség. Itt eldöntendő kérdés az is, hogy a villamosenergia fogyasztásunk egészét vagy csak egy részét szeretnénk kiváltani, illetve tervezünk-e a jövőben nagyobb fogyasztót, például elektromos autót beszerezni.
Napelemek a jövőben
A napelemes háztartások és a további megújuló energiaforrások jelentik a jövőben a Földünk megóvását, a gyermekeinknek egy élhetőbb, zöldebb környezet megteremtését. Világszerte egyre több város tervezi, hogy az energiafelhasználásuk nagyobb részét megújuló energiaforrásokból fedezi majd. Ennek oka is az, hogy a károsanyag-kibocsátást globálisan mérsékelni kell, és ehhez mi, egyénként és családként is hozzá tudunk járulni.
Szintén fontos szempont – különösen a jelenlegi helyzetben – hogy a napenergia lehetővé teszi, hogy függetlenedjünk a szolgáltatóktól, külső energiaforrásoktól, és magunk gondoskodjunk az áramellátásunkról.
A technológia fejlődésével a napenergia egyre jobb felhasználása a cél. Gondoljunk bele, hogy az emberiség egy év alatt felhasznált energiamennyiségét a Nap pár óra alatt fedezni tudná, ha azt 100%-ban ki tudnánk használni. Persze ez még távol van, de ebből is látszik, hogy a Nap jelenti a jövőt, hogy felváltsuk a kőolaj és származékainak a használatát, amik évről évre-egyre több károsanyagot bocsátanak ki mind a kitermeléskor, mind a felhasználáskor.
A szelektív hulladékgyűjtés, az elektromos rollerek, biciklik, autók és a tömegközlekedési eszközök használata, energiatakarékos izzók, esővíz gyűjtése, komposztálás a kertben és még sorolhatnánk – ezek mind a környezettudatos életmód alapjai. Ezek mellett a napelemek és a megújuló energiaforrások a következő lépcsőfok az élhetőbb Földért.
A tervezők már napelemes autókat, órákat, pénztárca méretű töltőket is fejlesztenek és tesztelnek, és ez még csak a kezdet. A jövő generációi már a napenergia által termelt áramot fogják a legjobban ismerni, és az elektromos eszközeink nagy része már napelemmel tölthető akkumulátorral fog működni. Az autók terén is sok a fejlesztés, és tesztelés. Remélhetőleg Földünk megmentéséért a megújuló energiaforrások egyre jobb és könnyebb felhasználása lesz a jövő.
Védjük meg a Földünket, és használjuk ki a kimeríthetetlen energiaforrásunkat, a Napot!
Hozzászólások
-