Néhány hónappal ezelőtt vásároltam egy Basic Macbook Pro 14” (M1 Pro) gépet, mely szerintem életem egyik legnagyobb beruházása volt. Eleinte óriási volt az izgalom, ami még fokozódott is, de most sikerült végre lehiggadnom és megpróbálom nektek összeszedni az összes pozitív, semleges és negatív tapasztalatot. Nem szeretném teljesen összehasonlítani a Windows-szal, mert mindkét rendszer tényleg más-más feladatra lett kitalálva.
Szuper anyaghasználat, szikepengével
Az anyaghasználat tényleg prémium, akárhányszor ránézek a macbook-ra egyszerűen megkönnyebbülök, legalábbis látványosnak látványos és teljes egyszerűséggel szép, letisztult. A nyitás, zárás könnyed, a billentyűzet gumimembrános hatású, hiszen csendes a gépelés.
Negatívum: Bár prémium az anyagminőség, viszont én általában oldalt szoktam megfogni a gépet mikor felveszem az asztalról és két szélén alul eléggé vág a szellőzőrésnél (tényleg éles, simán meg tud vágni, ha úgy nyúlsz rá). A másik negatívum, hogy a fedél viszonylag vékony anyagból van, hiszen, ha megnyomom az apple logónál lecsukva, akkor simán hozzáér a kijelző a billentyűzethez. Ha könyvek közé rakjuk, vagy ha a táska elejében van valami – simán képes benyomni. Ez viszont okozhat kijelző törést, repedést.
Csodás kijelző, ami foltos lesz
A kijelző képminősége csodálatos. Tényleg eddig nem láttam ilyent semmilyen készülékben. Ráadásul tükröződésmentes, mini-Led technológia végett pedig a fekete az fekete. A maximális fényerő is emeli a wow faktort, mert kültéren is egész kellemesen használható. Legalábbis mellé téve egy Acer Swift 3-mat egy IPS kijelzővel is érezni az óriási előrelépést.
Negatívum: A kijelző úgy maszatolóik, hogy az életben nem tudod letörölni. Főleg, ha valami zsíros vagy vizes kerül rá. Nos, akkor letörölni nagy nehezen le lehet valami puha kendővel (ott a 8000 forintos Apple törlőkendő…), de oldalirányból nézve „kékes foltok” fognak látszani. Reddit-en találtam néhány infót és ez a tükröződés elleni rétegnek köszönhető. Sőt, ekkor találtam rá a „macbook staingate” problémára is, ami tiszta röhej milliós gép esetén.
Első osztályú a Trackpad sztereotípia
Bár számos influenszer szerint a Macbook Trackpad-je elsőosztályú, amit nem vitatok, mégis ezt inkább szoftveres oldalról közelíteném meg. Nagynak nagy, kényelmesnek kényelmes, azonban példaként az Acer Swift 3 tapipadja sem kicsi és hasonlóképp baromi kényelmes használni, feltéve ha telepítve van a megfelelő driver, illetve szoftver.
Ettől függetlenül természetesen baromi jó, kényelmes, könnyed a használata és nagyon nem lehet vele hibázni.
A billentyűzeten fontosabb az UI, mint a használhatóság
Nos igen, a Macbook egy mutogatni való termék, nyitva és csukva egyaránt. Ezáltal a billentyűzet nem olyan amilyenre számítani lehet, mármint kényelmes rajta gépelni és küllemre csúcsszuper, csakhogy számos speciális karakter lemaradt róla, ezek közt: &, [, ], $, stb..
Emellett érdemes megemlítenem: A billentyűzet építési minősége olyan, mint a Tesla: huzatos a réseknél. A billentyűzetvilágítás a gombok alól kiszökik, de ez minden gomb alatt teljesen változó. Valakinek simán zavaró lehet.
MacOS frissítés
Sokan máig ódákat zengnek a MacOS és bármilyik linux disztribúció frissítéseiről. Ezek közt legyen a gyors, háttérben történő frissítés – újraindítás nélkül, kisméretű frissítések és még tovább. Ezzel szemben a MacOS-en egy kisebb minor update vagy major patch is több gigabájt, ami teljesen felülírja a fent említett sztereótípiákat, sőt sikeres frissítés után kell az újraindítás, melynél megközelítőleg 8-15percig nézni fogjuk az alma logót. Ugye Windows esetén azért nem annyira problémás a havi 1 frissítés, ami kb 1-2perc alatt készen van leállítást vagy újraindítást követően.
Leállítás helyett csak hajtsd le a Macbook-ot
Számomra nagyon furcsa helyzet volt mikor ráébredtem a Macbook-ot miképpen kell „altatni”. Windows esetén megszokhattuk a szimpla kikapcsolást, míg az almás gépen egyszerűen le kell csuknunk a fedelet és mehetünk a tovább. Ez az, ami nagyon szuper fícsőr, hiszen – mikor szükségünk lenne a gépre, simán csak felnyitjuk és bumm, benne vagyunk a rendszerben.
Természetesen nem kell megijedni, az akkumulátor lecsukott állapotban egy egész nap alatt maximum 1 vagy 2%-ot merül. Legalábbis nálam nagyjából ezen értékeket produkálja, ami teljesen korrekt.
Amikor külső meghajtód nem működik
Oly könnyedén csatlakoztattam a külső SSD-t a Macbook-hoz, ámde érkezett a hidegleves. Nagy nehezen képes volt mutatni a fájlrendszert, de kiolvastatni belőle a fájlokat, no meg írni teljes képtelen volt a MacOS. Az interneten azonnal rábukkantam a problémára, az NFTS fájlrendszer volt, és a megoldás a külső tárolókon, legyen az pendrive, külső merevlemez, külső ssd, stb egy másik fájlrendszer használata. Ez lehet APFS vagy ReFS. Ámbár léteznek fizetős megoldások is, de nem szívesen fizetek 20-30 dollárt egy olyan termékért, amit igazából tudok mellőzni. Ha valakinek mégis szüksége lenne rá, akkor a Paragon MS NTFS for Mac egy jó megoldás.
Visszatérve, kellett megint egy Windows-os gép, hiszen az adatokat ebben az esetben menteni kell. A mentés sikerült, de akadt egy újabb probléma. A Windows formázás ablaka automatikusan nem ajánlja fel a ReFS fájlrendszert. Jöhet újra a Macbook, csatlakoztatva tudtam formázni. Jó kis galibát tud okozni az egész. Simán licenszelhetnék (szerintem) a Microsofttól az NTFS szabványt.
Érdemes megjegyeznem, hogy a ReFS fájlrendszert a TV, autó, stb. nem fogja felismeri. Erre érdemes odafigyelni. A TV-k többsége ismeri az NTFS fájlrendszert, viszont ReFS-t nem képes olvasni sem.
Furcsa fordítások
Az Apple termékek baromi drágák, és számos használója szerint ez a szoftver és hardver minőségének köszönhető. Én mind elhiszem, de nehéz elképzelni, hogy lokációs munkatárs, aki fordít – nem akadt egy darab sem. Például legelső körben ott a „kulcskarika” szó az icloud-nál, amit első körben nem értettem mit jelenthet, aztán egyszer csak beugrott, amikor a Safari egy weboldalon történő belépéskor felajánlotta a bejelentkezési adatok kulcskarikához való adását. Emellett még fel lehet hozni számos olyan app nevét, amivel nem tudok egyetérteni.
A Spotlight-ban nincs benne a Terminál
Ez csak egy rövid kis szösszenet. Nem értem és az Apple support sem érti miért. Egyszerűen bárhogy írom be a terminál szót, nem képes megtalálni a Spotlight kereső. Minden más alkalmazást, dokumentumot és egyebet megtalál, sőt számolni is lehet rajt, részvénykereső, váltó, stb.. minden van, ami szem szájnak ingere, de valahogy a terminál eltűnt az útvesztőben.
A Safari esetén is a látvány megvan
Összességében egy szép kis letisztult böngésző. Itt is jobban játszott az a tény, hogy mutogatni és látványterveken baromi jó. Alapvetően nem lenne vele semmi gond, de aki webes UX, UI-val foglalkozik, az tudhatja – teljesen más környezet a Safari. Ha valami működik Chrome alatt az nagy valószínűséggel Edge, Firefox és Opera alatt is menni fog, ezzel szemben Safari-n biztosan meg kell nézni. Felhasználói szempontból talán a kiegészítők beállításait, különböző lapok esetén – különböző módon működő kiegészítők konfigurálási, futtatási lehetőségét, illetve néhány szó vagy mondat azonnali fordításának lehetőségét hiányolom. Például, ha megnyitsz egy francia nyelvű lapot, akkor lehet mellé nyitni egy Google fordítót, mert nincs itt jobb klikk – fordítás lehetőség.
MX Master 3 még nem M1 kompatibilis
Ha bárkit megkérdeztek, akinek Macbookja vagy Mac gépe van, több mint valószínű a Logitechtől az MX Master 3-mat fogja ajánlani. Ami alapvetően egy jó egér (tesztem itt olvasható), ámbár az M1-es processzornak köszönhetően a Logi Daemond szolgáltatás nem úgy működik, ahogy kellene. Számos funkció nem működik, hiába konfigurálod be a Logi Options vagy már az újabb Options+ applikációval. Például a Smooth Scroll (finom görgetés) funkció abszolúte nem elérhető. Intel-es Mac gépek esetén még orvosolható ez a probléma, de M1 chip-es gépeknél már nem járható ez az út.
Amúgy csatlakozni csatlakozik könnyedén és azonnal, különböző alkalmazásokra tudjuk bekonfigurálni, az oldalsó görgő érzékenysége testreszabható, igazából minden más elérhető.
A Bluetooth és Wifi kiemelkedő
Míg eddig bármilyen Windows-os gép esetén tapasztaltam Wifi és Bluetooth problémákat, addig a Macbook olyan könnyedén beszív magába mindent, hogy egyszerűen már félelmetes az egész.
Biztosan tapasztaltátok, akár egy drága Windows-os notebookkal, hogy csatlakoztok a WiFi-re, majd hozzákapcsolódtok BT-n keresztül egy vezeték nélküli fejhallgatóra (akár fülhallgatóra) és ezt követően a net kicsit lassabb a gépen, illetve tud pattogni – szakadozni a fülesen a zene.
Nos, ilyen korábban tapasztalt eshetőségek a Macbookon nincsenek. Nálam csatlakoztatva van BT-n keresztül az MX Master 3, a Topping DX7 Pro külső fejhallgató erősítő, sokszor automatukusan csatlakozik az Edifier S3000 Pro-ra is. Ha több helyen megy a zene, kommunikáció, akkor sem akadozik vagy szakadozik bármelyik kapcsolat. Rendkívül stabil.
Sőt, baromi alacsony késése van a BT-nek, már-már alig észrevehető. Egyesek szerint nem lehet videót vágni vezeték nélküli fülessel, de ezt felül tudom írni. A Topping DX7 Pro külső erősítővel valamiért nagyon alacsony lehet a latency, késés.
Néha nem értem a Findert
Kicsit térjünk vissza a MacOS-re. A fájlkezelő helyett itt a Finder áll rendelkezésünkre. A Findernek nincs magyar fordítása, mindenhol ugyanaz. Egyedül talán előnynek a címkézést és az extrém testreszabhatóságot tudom hozni, azonban számos hátránnyal, vagyis inkább furcsasággal kell szembenéznünk.
Elsőként talán a címkéket kell megemlítenem. Ugye szín nevek és színek vannak a finder-ben felsorakoztatva bal oldalt alul. Ez tök jó, el is kezdtem használni, majd a „vörös” címkét átneveztem, amiből az lett a vége, hogy eltűnt róla minden. Ha megkeresem a fájlokat, akkor ott a cím előtt a vörös „plecsni”, de a listában már nincs – pedig csak átneveztem. Erre még nem találtam megoldást.
Második körben a képek előnézetének megjelenítését tudom hozni. Baromi nagyra fel tudjuk skálázni, 256x256 méretig vagy affölé, ennek okán pedig valamiért képes oldalra kifutni az ablakból és görgethetünk oldalra. Ezt egyszerűen nem tudom megérteni miért van. Ilyenkor pedig a „rendrakás” funkció sem segít.
Harmadikként, ha másolok valamit nem tudom mennyi idő. Megjelenik egy kis műveleti ablak egy progressbarral és ennyi. Nagyjából semmilyen más infó nincs. Természetesen gyorsak a műveletek, de ha az ember nem külső SSD-t, hanem merevlemezt használ, akár kettőt is és e kettő között végez fájlműveletet, akkor nem fogja tudni, hogy mennyi idő alatt végez ez a tevékenység. Roppant zavarónak nem mondanám, ellenben sokaknak fájhat a foga miatta.
Kevés a 16GB memória
A címszóval már el is lőttem a tartalmat. Többségében elég lehet a 16GB ram, de elhihetitek, aki videót vág vagy fotót szerkeszt (dmg, NEF, stb.) és albumból dolgozik, annak kelleni fog a 32GB ram. Elképzelni sem tudom milyen lehet egy 8GB memóriás macbook-kal dolgozni.
A kiváltó ok az, hogy a gép baromi gyors és tényleg minden szoftver rendelkezésre áll, könnyedén tudsz velük dolgozni és nem szívesen zárogatsz be mindent, hisz a MacOS-en„ablak bezárás” gomb megnyomásakor nem minden esetben zárnak be az appok, hanem simán csak alvásba kerülnek.
Mindezektől függetlenül a 16GB memória több évig elég lehet, de figyelembe véve, hogy csak a MacOS rendszer 7,1GB memóriát megeszik, majd az idő eldönti.
Az új Macbook Pro-k nehezek
Én egy 14 hüvelykes Macbook Pro-ba ruháztam be. Valahogy ez tetszett meg. Korábban egy Acer Swift 3-am volt (8gen intel cpu-val). Utóbbi összesen 1,1-1,2kg volt, ami a mostani macbook 1,6kg-hoz képest pehelysúlyúnak számít. Nyilván az ember kicsit jobban megérzi a táskában, de alapvetően nem vészes. Egy dolgot kell magunkban tartani, mégpedig a Macbook nagyon csúszós és nehéz, ezáltal könnyedén emelés közben kiejthetjük a kezünkből.
Eleinte furcsa a teljes képernyős mód
Azt elhihetitek, engem is meglepett mikor kitettem teljes képernyőre egy alkalmazást és durr beküldte egy „új asztal” alá. Az idézőjel pedig azért van, mert MacOS-en nem asztalnak hívjuk, illetve ez valamilyen formában így működik. A trackpad pedig ennek elengedhetetlen kelléke lesz, hiszen 3 ujjunkkal érintve tudunk balra és jobbra navigálni a teljes képernyős alkalmazások között. Ehhez elég volt néhány óra és baromira rákaptam. Már Windows-on is keresem ezt a funkciót.
Nincs Netflix app
Igaz böngésző alatt elérhető, mégis számomra rendkívül furcsa tényező, míg a Windows-on egy asztali gépen elérhető natív alkalmazás (elméletben natív), addig MacOS-en miért nem?
Sokak lehet emiatt fognak váltani Apple TV+ szolgáltatásra – legalábbis nem tartom kizártnak.
Alkalmazáskínálat
A Netflix alkalmazástól kicsit rugaszkodjunk el. Ezt leszámítva alapvetően számos alkalmazás rendelkezésünkre áll. Használtam korábban Ubuntu-t, de ha arra van mondjuk ezer app, akkor erre vagy 10x annyi lesz. Sőt vannak kifejezetten MacOS exklúzív appok is (pl: Sketch), ami emeli az OS iránti kötődést. Kínálat van, alternatíva is minden esetben akad.
MacOS-re van Windows is, amennyiben még igényt tartunk rá
Bár fizetős konstrukció létezik M1-es gépek alá, én szeretettel tudom ajánlani a Parallels 17 for Mac nevű alkalmazást, mellyel egy teljes körű Windows 11 installálható „virtuálisan”. Ez az alkalmazás garantáltan működik Apple M1 chip-pel, emellett pedig összefésüli a virtuális Windows és MacOS asztalokat, illetve az MacOS-en letöltött exe, msi és egyéb Windows-os kiterjesztésű fájlok azonnal futtathatóvá válnak.
Macbook és iPhone a legjobb páros
Ha van mindkettő, akkor elhihetitek – nagyon megkönnyíti a mindennapokat a két termék együttműködve. Az Airdrop például egy olyan szinten hasznos funkció, hogy nem tudok leállni a használatával. Bármit azonnal át tudok rajta küldeni és rendkívül gyors. Össze tudjuk hangolni az iphone és macbook között a vágólapokat, a mentett képernyőfotókat, stb., ehhez csak egy engedélyezett icloud szinkronizálás szükséges, a többit pedig megoldják egymás között.
Natív M1 és Rosetta2
Szerintem így 2022 márciusában elértünk egy szintre, mégpedig az alkalmazások többsége elérhető natív m1 támogatással, ami egy egész jó hír. Még simán előfordulhatnak (van bőséggel) kizárólag Rosetta2-vel futó alkalmazások, azonban a nagyobb, ismertebb termékek már portolva lettek az új architektúrára. Egy tippet tudok adni: Ha lehetséges inkább keressetek M1-re írt alternatívát.
Eszméletlen üzemidő, de nem papírforma szerint
Bár konfigurálás után (első használatbavétel) kicsit úgy tűnt, mintha a hangoztatott üzemidő felét sem bírná, kellett neki 2 nap mire „összeszedte” magát és így nagyjából a 10-13 óra kipengethető belőle. Nyilván ez függ a kijelző fényerejétől, terheléstől, BT és WiFi tevékenységtől és sok minden mástól is. Ha belegondolok, az Acer Swift 3 üzemideje is megvolt 6-8 óra – ami szuper, ezután a 10-13 baromi soknak tűnik. Igaz az Apple szerint 18 óra lenne, de mindenki tudja – a laboratóriumi méréseket egyszerűen sosem tudjuk kihozni. Ettől elvonatkoztatva nagyon jó üzemidővel állunk szemben, sőt a 16”-os Macbook Pro, illetve a 13”-os Macbook Air még rátesz 1,5-2 órát az egészre. Aki nagyon üzemidőmániás, válassza az utóbbi kettőt.
Minden nagyon drága hozzá
Sajnos azt be kell látni: míg egy Windows-os géphez bármilyen perifériát tudsz használni és alkalmazni, addig egy Mac-en vagy Macbook-on túl sok lehetőség nem áll rendelkezésre. Például, ha egy külső billentyűre lenne szükséged, akkor 30-70 ezer forint között kell gondolkoznod. Külső trackped esetén 55 ezer, egérnél pedig minumum 20-30 ezer forinttal kell számolni.
Erre még nem tettem rá a MagSafe 3 kábel cseréjét, ha megtörik akkor közel 20 ezer forint. Tehát, szépen és könnyedén tudjuk üríteni a pénztárcánkat (legalább könnyebb lesz a zsebünk, nemde?).
YouTuberek nem nagyon beszélnek a problémákról
Mind hazai, mind külföldi YouTube-erek esetén nem hallottam a fent említett problémákat. Főként a kijelzőt érintő staingate esetről. Néhány hazai influenszerrel felvettem a kapcsolatot és többségében az a válasz érkezett, hogy ők kizárólag nyitva használják a terméket és folyamatában az asztalon van. Ezáltal pedig nem keletkezik kopás a kijelzőn. Van, aki próbálja fóliával (mágneses) elkerülni ezt a hibát, cserébe sokkal „gyengébb” lesz a képminőség.
Félre ne értse senki, összességében egy baromi jó gép a Macbook, csak az embert valamennyire frusztrálja, hogy vannak komolyabb hibák, vagy csak zavaróak, amelyekről egyes Tech YouTube csatornák vagy portálok nem beszélnek (pedig biztosan tudnak róla). Vagy magad utánanézel nagyon mélyen és megtalálod (érdemes Macbook issues-re keresni), vagy szimplán beletörődsz.
Verdikt
Kinek ajánlom a Macbook-ot, azon belül pedig a Pro-t? Annak, akinek van pénze, kell neki a MacOS és lehetőleg hosszú tárva akar berendezkedni. Nyilván számos előnye van még, de tényleg egy átlag felhasználónak, akár kisebb videóvágásra (ha valaki nagyon azt szeretne), akár programozásra, bőven elég lehet egy Macbook Air 13” 512GB SSD-vel és 16GB memóriával. Itt egyedül a 13” méret szólhat közbe.
Windows-os felhasználóknak azt tudom üzenni, hogy érdemes előtte ismerősnél kipróbálni, megnyomkodni, akár 1-2nap erejéig, de pár óra azért legyen benne. Akár egy fizikai Mediamarkt, istyle – természetesen, ha lehetőség adódik. Nem mindenkinek fog tetszeni, ebben biztos vagyok. Számos olyan Windows-szal szembeni hátránnyal és megoldással lehet találkozni, amit elsőblikkre nem fogsz érteni, ezt pedig megszokod vagy megszöksz.
Ez a cikk nem teszt akart lenni, hanem sima monológ az összeszedett tapasztalatokról. Ha tetszett, akkor ne habozz megosztani másokkal is.
Hozzászólások
-