A VPN-használat egyre jobban növekszik, részben a világszerte növekvő adatvédelmi aggályok miatt.
Mi is az a VPN?
A VPN a virtuális magánhálózat technikai zsargonja. Röviden, ez egy biztonságos, titkosított kapcsolat a számítógépe és egy VPN-szolgáltató között, amelyet úgy terveztek, hogy megőrízze a kommunikáció titkosságát.
Egy érthető példa a használatához:
Amikor számítógépéről böngészik az interneten, a forgalom a következőképpen alakul:
- Számítógépe lekéri az adott oldalt
- Ez a kérés eljut az internetszolgáltató szerverére, akár az otthoni hálózaton keresztül, akár bármely olyan hálózaton keresztül, amelyhez éppen csatlakozik
- Az internetszolgáltató szerverei lefordítják a domain nevet (pl. www.google.com) IP-címmé, és lekérik az oldalt az Ön nevében
- Az internetszolgáltató visszaküldi az eredményeket a számítógépére
Ez persze túlságosan leegyszerűsített példa, de az induláshoz elég.
Miért van szüksége VPN-re?
A fenti példában kéréseit a hálózaton keresztül továbbítja az internetszolgáltatóhoz. Ha nyilvános Wi-Fi-hálózathoz csatlakozik, például egy könyvtárban vagy kávézóban, akkor a kérése a hálózaton keresztül halad át, és továbbítja a megfelelő szolgáltatóhoz.
Ezzel a folyamattal az a probléma, hogy egy hacker vagy lehallgató képes figyelni a hálózatot és naplózni a forgalmat. Bíznia kell internetszolgáltatója vagy bármely olyan hálózat biztonságában, amelyhez csatlakozik.
Tehát a VPN-szolgáltató az összes forgalmat továbbítja a célállomásra, majd vissza hozzád. Az egyetlen kapcsolat, amelyet az internetszolgáltató lát, az a VPN-szolgáltatóval való kapcsolat: minden e-mailje, webböngészése, csevegése, letöltése és egyéb forgalmi adatátvitele egy privát, biztonságos szerveren keresztül történik.
Otthoni kapcsolatának van egy IP-címe is, amellyel nyomon követheti és figyelemmel kísérheti tevékenységét.
Tekintsen egy IP-címet digitális címének. Amikor csatlakozik egy VPN-kiszolgálóhoz, ugyanazt az IP-címet fogja használni, mint több ezer felhasználó, így szinte lehetetlen megmondani, hogy Ön melyik felhasználó.
A VPN-ek számos célt szolgálnak
Sok fogyasztó több olyan eszközzel is rendelkezik, amelyeket napi szinten használ, például telefonokat, táblagépeket és laptopokat. Ezen eszközök mindegyike csatlakozhat vezeték nélküli hálózathoz, és mindegyik új célpontot kínál a támadók számára.
Ha valaha olyan hálózathoz csatlakozik, amelynek nem a tulajdonosa és nem bízik benne, akkor veszélybe kerül. A nyilvános Wi-Fi hálózatokban soha nem szabad megbízni, a VPN pedig segít megőrizni eszközeit biztonságban, adatait pedig távol tartja a kíváncsi szemektől.
Megőrzési és regisztrációs lehetőségek
Ha meg szeretné őrizni névtelenségét, olyan szolgáltatóra van szüksége, amely nem vezet naplókat. Ez azt jelenti, hogy amikor a felhasználók hozzáférnek egy VPN-kiszolgálóhoz, a szolgáltató nem tárol információkat Önről, például arról, hogy hol jelentkezett be, milyen webhelyeket kért le, vagy mennyi ideig használta a VPN-t.
Abban az esetben, ha egy támadó megpróbálja rákényszeríteni a szolgáltatót, hogy adjon meg felhasználói információkat, a szolgáltató egyszerűen csak az üres naplófájlokat tudja megmutatni a támadóknak.
A nulla regisztráció mellett, ha anonimitást szeretne, keressen olyan szolgáltatót, amely készpénzt vagy bitcoint is elfogad, és ezzel nagyban hozzájárul az anonimitás megőrzéséhez.
Hozzászólások
-