2025 májusában ismét nagy port kavart az Epic Games és az Apple között zajló, már évek óta húzódó konfliktus. Az Epic bejelentése szerint az Apple az Egyesült Államokban és az Európai Unióban ismét blokkolta a Fortnite mobilverzióját az App Store-ban, így a játék jelenleg iOS-eszközökön elérhetetlen, amíg az Apple fel nem oldja a tiltást.
Az alapok: hogyan kezdődött a konfliktus?
Az egész történet 2020 nyarán indult, amikor az Epic Games bevezette Fortnite-ban saját fizetési rendszerét, megkerülve az Apple szokásos 30%-os jutalékát. Az Apple gyorsan reagált: eltávolította a játékot és az Epic fejlesztői fiókját az App Store-ból, majd a helyzet jogi csatározásba torkollott, mely azóta is zajlik. Az Epic azonnal pert indított, amelynek központjában az áll, hogy az Apple üzleti modellje és platformszabályai tisztességtelen korlátozásokat jelentenek-e a fejlesztők számára.
Uniós áttörés: a Digitális Piacok Törvénye
Újabb fordulatot hozott az Európai Unió 2022-ben hatályba lépett Digitális Piacok Törvénye (DMA), amely kötelezővé tette az Apple számára a harmadik féltől származó alkalmazásboltok és fizetési rendszerek engedélyezését iOS platformon. Ennek köszönhetően 2024 márciusában az Epic képes volt felfüggeszteni az EU-beli tiltást, és alternatív áruházakon – például az Epic Games Store-on vagy az AltStore PAL-on – keresztül újra elérhetővé tenni a Fortnite-ot. Az App Store-ba való visszatérés azonban továbbra sem történt meg, mert az Apple a korábbi szabálysértések alapján nem adta meg az engedélyt a hivatalos változatnak.
Az újabb blokkolás és az Epic reakciója
2025 május elején az Epic optimizmussal tekintett az amerikai és EU-s piacon történő visszatérésre, rendszeresen nyújtottak be új verziókat, de a folyamat döcögött. A tét viszont nőtt: május 14-én az Epic jelentette, hogy az Apple ismét eltávolította a Fortnite-ot az amerikai App Store-ból és az EU-beli alternatív áruházakból is. Tim Sweeney, az Epic vezérigazgatója élesen bírálta a lépést, "a DMA súlyos megsértésének" nevezve az Apple magatartását, és azt állította, hogy a cég nem hajlandó engedni a valódi versenynek.
Jogi csata és szabályozói nyomás
A jogi vita nem új keletű: az első nagyobb bírói döntés 2021-ben született, amikor Judge Yvonne Gonzalez Rogers részben az Epic oldalán döntött, és előírta az Apple-nek, hogy engedélyezze harmadik fél fizetési linkjeit. Az Apple azonban fellebbezett, és azóta sem teljesítette teljeskörűen az utasításokat, emiatt fegyelmi eljárásokat is indítottak. Az eljárás tovább folytatódik, miközben az EU-s DMA törvény hatályban van, és előírja az alternatív áruházak és fizetési megoldások engedélyezését.
Hogyan jut el a Fortnite az iOS-eszközökre?
Az Európai Unió területén elvileg már lehetséges, hogy az Epic Games Store vagy az AltStore PAL áruházakon keresztül telepítsük a Fortnite-ot – ezek akár webalapú vásárlást is kínálnak. Míg az App Store általában 24 órán belül elbírálja az új alkalmazásokat, az Epic szerint az ő esetükben ez a folyamat "senior menedzsment által fegyverként használatos", ami lelassítja a visszatérést. Érdekes módon emellett az Apple engedélyezett néhány Fortnite-klón változatot, ami további megkérdőjelezhető lépés a cég részéről.
Mit hozhat a jövő?
A Fortnite iOS-es visszatérése jelenleg bizonytalan, az Apple kezében van a döntés, mikor és hogyan oldja fel a tiltást. A vita túllép a játék keretein: alapvető kérdésekben – üzleti modellek szabadsága, platformkontroll, piaci verseny, fejlesztői jogok – zajlik a csata. A digitális piac szabályozása ugyanakkor máris befolyásolja a nagy technológiai cégek viselkedését, és a jövőben várhatóan szigorúbb versenyjogi kontroll várható a mobilalkalmazás-piacokon.
Az Epic Games és az Apple közötti huzavona nemcsak a Fortnite játékosainak fontos, hanem mindenkit érint, aki mobilalkalmazásokat használ vagy fejleszt. Érdemes lesz figyelni a következő hetek és hónapok fejleményeit, hiszen a konfliktus újabb fordulói alakíthatják a digitális ökoszisztéma jövőjét.
Forrás: az Epic Games hivatalos közleménye és a Digitális Piacok Törvénye alapján
Hozzászólások
-