Mi is az a processzor?
A CPU (Central Processing Unit), egy kis chip, amely több milliárd mikroszkopikus tranzisztorból áll.
Két fő összetevője van:
- aritmetikai logikai egység (ALU)
- vezérlőegység (CU)
A vezérlőegység (CU) felelős azért, hogy utasításokat kérjen le a számítógép fő memóriájából, és ezeket parancsokká alakítsa.
Másrészt az ALU végrehajtja ezeket a parancsokat, és elmenti a fő memóriába. Ahogy a neve is sugallja, aritmetikai és logikai műveleteket hajt végre.
Hogyan működik a processzor?
A processzort gyakran a számítógép agyának is nevezik. Ez a számítógép azon része, amely utasításokat kap, számításokat és műveleteket hajt végre.
Pontosabban a CPU-nak négy funkciója van:
- utasítások fogadása,
- dekódolása,
- végrehajtása,
- és tárolása
A CPU először a számítógép memóriájából kapja meg az utasításokat. Ezután dekódolja vagy lefordítja ezeket bináris utasításokká, hogy a számítógép megértse a feladat elvégzéséhez szükséges parancsokat. Végül végrehajtja ezeket az utasításokat, és a kimenetet a memóriájában tárolja.
A lekérés-dekódolás-végrehajtás ciklus során a CPU más összetevőkkel is kölcsönhatásba lép, mint például a regiszterekkel (a processzorok kész adattárhelyei az információk tárolására) és a RAM-mal.
Mit jelent a processzor sebessége?
A processzor sebessége azt jelzi, hogy másodpercenként hány ciklust tud futtatni. Az órajelet PC frekvenciának és CPU frekvenciának is nevezik. Giga Hertzben mérik, rövidítése GHz.
A magasabb frekvencia jobban teljesít az olyan gyakori feladatoknál, mint a játékok. A magasabb órajelű processzor általában jobb, ha minden más tényező azonos, de az órajel, a CPU ciklusonként feldolgozható utasítások száma és a CPU magjainak száma mind hozzájárulnak az általános teljesítmény meghatározásához.
Vegye figyelembe, hogy az órajel eltér a CPU magjainak számától. A magok segítenek megbirkózni a kevésbé gyakori és időigényes munka terhelésekkel. Az órajelet sem szabad összetéveszteni a busz sebességgel, amely azt mutatja meg, hogy a számítógép milyen gyorsan tud kommunikálni a külső perifériákkal vagy alkatrészekkel, például egérrel, billentyűzettel és monitorral.
A legtöbb modern processzor különböző órajelen fut, a minimális "alap" órajeltől a maximális "turbó" sebességig. Amikor a processzor megerőltető feladattal találkozik, átmenetileg növelheti az órajelet, hogy gyorsabban végezze el a munkát. A magasabb órajel azonban több hőt termel, és hogy megvédjék magukat a veszélyes túlmelegedéstől, a processzorokat alacsonyabb frekvenciára „fojtják”, ha túl melegek lesznek. A jobb CPU-hűtő elősegíti a nagyobb tartós sebességet.
CPU hűtése
Szinte minden elektronikai készülék melegedést mutat a hosszú távú használat során. Az olyan berendezések, mint például a processzor felfűtése, amely intenzív munka, káros következményekkel járhat.
Az eszközök meghibásodnak, leállnak, hangosan működnek, vagy egyéb problémáik lehetnek. Ezek elkerülése érdekében processzor hűtési módszereket kell alkalmazni.
A processzor hűtő ventilátorok az egyik leggyakrabban használt hűtési módszerek.
A ventilátorok biztosítják, hogy a berendezés fűtési problémái a léghullámmal együtt tudjanak eloszlani.
Processzor összehasonlítás
A technológia és a játék szerelmesei különféle tesztszoftverek előnyeit élvezhetik számítógépeik processzorainak teljesítményének megismeréséhez. Az olyan alkalmazások, mint a Cinebench és a 3DMark, részletes teszteket végeznek a processzorokon, lehetővé téve a processzorok összehasonlítását más modellekkel.
Ily módon a technológia szerelmesei összehasonlíthatják az általuk használt processzor műszaki teljesítményét.
Hozzászólások
-