Mechatronikai mérnök - elsőre elég bonyolultnak hangzik ez a nyelvtörőnek is beillő szókapcsolat, de mire a cikk végére érsz lehet, hogy te is kedvet kapsz ehhez a keresett szakmához.
Gépészet, elektronika, informatika - három szakterület egyben
A mechatronikai mérnök elnevezés Mechanical Engineering illetve Electronic engineering (gépészmérnök és villamosmérnök) angol szavakból ered. A mechatronika az elektronika, a gépészet, az elektrotechnika és az intelligens számítógépes irányítás olyan különös integrációja, amely egymás hatását erősítve ér el kimagasló eredményeket, például a robotikában.
Mi a mechatronikai mérnök feladata?
Napjainkra kiderült, hogy a jövő elképzelhetetlen intelligens gépek nélkül. Mi tesz intelligenssé egy berendezést? Az, hogy az automatizmuson túl képes a működési feltételekhez, a változó bemenő jelekhez, a környezeti változásokhoz rugalmasan alkalmazkodni, azaz adaptív szabályozással rendelkezik, mondhatni „öntanuló”. Ez csak akkor valósítható meg, és eredményez hatékony működést, ha az egyes gépészeti-, villamossági-, és informatikai tudományterületeket már az adott termék tervezési fázisában össze tudják hangolni.
Honnan tudhatod, hogy alkalmas vagy erre a pályára?
A jövő a mechatronikai rendszerekről fog szólni. Legyen szó robotokról, automatákról, jármű, és gépgyártásról, háztartási gépekről - a mechatronika fejlődése igazából még csak ezután kezdődik. Ha kreatívnak érzed magad, és nyitott vagy a világra, a környezetkímélő innovatív megoldásokra, szeretnéd megérteni a körülötted zajló folyamatokat, és szeretnél széleskörű ismereteket szerezni akkor a mechatronika neked való!
Milyen jövő vár a végzett szakemberekre?
Az ipar tárt karokkal, és kiemelkedő fizetéssel várja a végzett mechatronikai mérnököket, hiszen a mechatronika több területen is jelen van. A végzettséggel el tudsz helyezkedni a mezőgazdaság, a hírközlés, a közlekedés, a környezetvédelem, a multimédia, a biztonságtechnika, a hadi-, és radartechnika, orvostudomány, a vegyipar, az élelmiszeripar területén. Végzett szakemberként dolgozhatsz minden mechatronikai eszközök felhasználásán alapuló gyártási, szerelési, minőségszabályozási folyamatban, tervezhetsz egyszerűbb mechatronikai szerkezeteket, üzemeltethetsz mechatronikai rendszereket -
Ha könnyen el szeretnél helyezkedni, biztos jövő, megbecsültség, és jó fizetés az álmod, akkor ne álmodozz tovább - jelentkezz mechatronikai mérnök képzésre!
A mechatronikai mérnök feladata nem a speciális részfeladatok megoldása, vagy a részterületek összeadása lesz, hanem azok olyan formában történő összekapcsolása, amivel egymást kiegészíteni, segíteni tudják. A mechatronikai mérnök részt vesz a tervezésben, a gyártás előkészítésben, a gyártásban, a berendezés üzembe helyezésében, üzemeltetésében, a rendszerfolyamatok felügyeletében és irányításában, valamint a zavaralhárításban, karbantartásban is. Logikus gondolkodással rendszerszintű problémákat és összefüggéseket kell átlátnod, és megoldanod még akkor is, ha egymástól nagyon távol álló szakterületeket érint.
Milyen ismeretekre tehetsz szert?
Ha mechatronikai mérnök leszel, komplex rendszerekben fogsz gondolkodni, olyan erős problémamegoldó készséggel fogsz rendelkezni, ami képessé tesz mind elméletben, mind gyakorlatban is a mechatronikai építőelemek és szerkezetek szabályozására, vezérlésére. Magabiztos elektronikai és informatikai ismereteket szerzel a tervezés, modellezés, mérés és szimuláció terén, ráadásul mindezt matematikai és természettudományi ismeretekkel is bővítheted. A mechatronika dinamikusan változik, önképzéssel, tanulással folyamatosan lépést kell tartanod az aktuális trendekkel - ezért soha nem fogod megunni a monotonitása miatt.
Hozzászólások
-