Otthonainkban általában külső hálózati és kommunikációs szolgáltató szervizeit vesszük igénybe. Bár a szerződésben rögzítik az internetünk minimális sebességét, de senki nem garantálja számunkra a vezeték nélküli hálózat hatótávolságát otthonunkban. Az internet szolgáltatók csatlakoztatják a routert, majd gyakran meglepődünk, amikor kiderül, hogy a hálózat csak az otthonunk egy meghatározott részén működik. Nézzük meg, hogyan javíthatjuk a WiFi hatótávolságát!
Miért gyenge a WiFi router lefedettsége?
Először bemutatjuk a rossz lefedettség leggyakoribb okait. Mindenekelőtt a falak és a mennyezet anyagának kérdése lehet a ludas. A vasbeton falú tömbházakban az ezzel kapcsolatos problémák igazi rémálommá tehetik az „élményt”. De a házakban sem jobb, ha vastagok a falak és sok szoba van. Egy másik probléma az egyéb WiFi hálózatok által okozott interferencia. Ugyancsak fontos az adott hálózat felhasználóinak száma, valamint a router és a hálózati kártyánk minősége. Sokáig lehetne sorolni. Tehát mit tegyünk a Wi-Fi hatótávolságának javítása érdekében? Nézzük!
WiFi jelerősítő – hogyan működik?
Ha nagy házunk van, sajnos még a legjobban konfigurált router sem tud megfelelő átviteli sebességgel működni. Ebben az esetben a WiFi jelerősítő beszerzése és telepítése jó megoldás. Hogyan működik a jelerősítő? A jelismétlőnek vagy repeaternek nevezett készülék fogadja a jelet a modemtől, majd felerősíti és továbbítja olyan területekre, ahol nincs, vagy alig van lefedettség. Bonyolultnak tűnik? Ne aggódj! Ez a megoldás egyszerűbb, mint gondolnád. Internetes jelerősítőt vásárolhatsz például az Alzánál, sőt közvetlenül egyes internetszolgáltatóktól is. Könnyen csatlakoztatható az elektromos aljzathoz, és néhány egyszerű lépéssel már élvezheted is a megnövelt hatótávolságot és az erősebb bejövő jelet. Természetesen semmi sem akadályozza meg egynél több hálózati jelerősítő otthoni telepítését.
Melyik WiFi jelerősítőt válasszam? Mit kell keresni?
Vásárlás előtt azonban nézzük meg, hogy a kiszemelt WiFi erősítő milyen paraméterekkel büszkélkedhet. Ha otthon gyors internetünk van, és rossz sávszélességű az átjátszónk, akkor kiderülhet, hogy ez lesz az oka a hálózati sebesség csökkenésének. Az ilyen WiFi jelerősítőt jobb modellre kell cserélni. Tehát melyik WiFi jelerősítő lesz a legjobb választás? Az ilyen típusú készülék vásárlásakor az alábbi fontos paraméterekre érdemes ügyelni!
- Átviteli sebesség – Ez a paraméter a jelerősítő által elérhető maximális adatátviteli sebességről szól. A gyengébb eszközök itt akár 300 Mbps-os eredményt is elérhetnek. A fejlettebb WiFi Booster modellek akár 1000 Mbps feletti sebességet is biztosítanak, amivel könnyedén nézhetünk filmet akár nagyfelbontású 4K-ban is.
- WiFi szabványok – A 802.11 szimbólumok és a kísérő betűk a WiFi szabványok. Egyszerűen fogalmazva, minél magasabb szabványnak felel meg az általunk választott modell, annál gyorsabban fog működni a WiFi átjátszó.
- Támogatott sávszélesség – Ez esetben arról beszélünk, hogy milyen frekvencián működik az erősítő. Mindegyik támogatja a 2,4 GHz-es sávot, de érdemes az 5 GHz-et (Dual Band) is támogatók iránt érdeklődni. A 2,4 GHz-es sáv gyakran túlterhelt, ami jelgyengülést eredményez.
- LAN – Bizonyos esetekben szükségünk lesz arra, hogy a készülékünket egy kábellel az erősítőhöz csatlakoztassuk – ha az eszköz, például tévé vagy fájlszerver nem támogatja a vezeték nélküli kapcsolatot. Ilyenkor úgy kell kiválasztania a WiFi bővítőt, hogy rendelkezzen egy RJ-45 LAN formátumú kimeneti csatlakozóval.
Hozzászólások
-