A villanymotorok elengedhetetlen kiegészítője, a frekvenciaváltó (más szóval inverter) az életünk számos területén jelen van, anélkül, hogy tudnánk róla. Ezúttal azonban kifejezetten az ipari felhasználásra fókuszálunk: megnézzük, milyen gyárakban, üzemekben használják ezt a készüléket. Mielőtt belefogunk, egy rövid műszaki gyorstalpalónak is szentelünk néhány bekezdést.
Mi az a frekvenciaváltó?
A frekvenciaváltó, idegen nevén inverter egy villanymotorokat szabályozó készülék – a villanymotorok fordulatszámát állítja az adott felhasználás követelményeinek megfelelően. Így az eredetileg mechanikus áttétel segítségével vezérelt villamos motorok fordulatszáma (gyakorlatilag: sebessége) automatikusan, áttétel nélkül is állítható.
Ha kíváncsi vagy a frekvenciaváltó kinézetére és műszaki részleteire, nézd meg a Lenze termékeit: Lenze inverterek (ezek 100%-ban kompatibilisek a Lenze által gyártott villanymotorokkal).
Hogyan működik a frekvenciaváltó?
Ha ismered az indukciós motor működési elvét, akkor gyakorlatilag a frekvenciaváltó működését is egyből megérted. Két fő elem kölcsönhatásán alapul a működés: az indukciós motor álló- és forgórészén. A váltakozó áramra való csatlakoztatást követően az állórész mágneses mezőt generál, amelynek következtében a forgórészben lévő tekercsben feszültség indukálódik. Az így kialakuló áram és indukált feszültség kölcsönhatása idézi elő a forgó mozgást, amit a villanymotor lead – ezt a mozgást hasznosítja a csatlakoztatott gép vagy alkatrész. Ha viszont invertert nem alkalmaznak, akkor motor fordulatszáma állandó marad: épp akkora, amely a hálózati feszültségből, a motor teljesítménye függvényében kialakul.
Az inverter tehát a hálózati feszültséget módosítja, annak érdekében, hogy más bemenetet kapjon a motor, ezáltal más legyen a kimenete is, tehát más fordulatszámú forgást biztosítson.
Ezekben az ipari környezetekben használják az invertert
A fentiekből következik, hogy minden olyan gép, feldolgozó egység esetében szóba jöhet a frekvenciaváltó, amelyben forgómozgás történik. Ez az ipar borzasztóan széles skáláját nyitja meg előttünk – így nem is próbálkozunk meg a teljes bemutatásával, inkább csak a legjellemzőbb témákat említjük.
- Ipari HVAC rendszerek (heating, ventilation and air conditioning: azaz fűtő, szellőztető és légkondícionáló rendszerek): ezekben a gépekben ugyanis mindig van ventilátor, és a munkaközeget keringtető rendszer, amely forgómozgáson alapul.
- Mosás, tisztítás: mivel a legtöbb tisztítóberendezés forgómozgást használ (mint ahogy a mosógép is), így az autómosóktól kezdve a vegyi tisztítókon át számos rendszerben használatos az inverter.
- Élelmiszeripar: a gyártósorok speciális szétválasztó, mozgató rendszerei, adagoló elemei mind forgómozgáson alapulnak.
- Állattenyésztés: a szellőztetéstől kezdve az automatizált etető/itató, fejő és szaporító rendszerekben is megjelenik a villanymotor (és inverter) által képzett forgómozgás.
- Gépek, gyártás: a különböző forgómozgáson alapuló megmunkáló gépek (eszterga, marógép, furógép, csiszológép, fűrészgép, stb.) a szivattyúkon át a lézervágásig mindenhol megjelennek a villanymotorok.
Persze a lista szinte a végtelenségig folytatható. Automatizált parkolóházak lift berendezései, biomassza- és hulladékfeldolgozó üzemek, vegyipar keverő berendezései, betonozás, futószalagok, fafeldolgozás, magasnyomású tisztítás… és így tovább.
Így válassz frekvenciaváltót
Bár az ipari villanymotorok egyre nagyobb része rendelkezik beépített fordulatszám vezérléssel, ez az arány még mindig csak 10% körül mozog (egy európai statisztika alapján) – így a legtöbb esetben az inverter alapszükséglet a kívánt fordulatszám eléréséhez.
Ha frekvenciaváltóra van szükséged, fókuszálj a legfőbb igényekre. A szakemberek szerint ezek a következők:
- méret: az eszköz foglaljon kis helyet, más szóval legyen kompakt, tehát ne terhelje a környezetét
- hozzáigazíthatóság: idegen szóval moduláris, tehát integrációja más eszközökkel ne legyen komplikált
- használhatóság: legyen egyszerűen és felhasználóbarát módon használható, attól függetlenül, hogy műszakilag mennyire komplex a készülék
A Lenze i550 frekvenciaváltó szériája tervezésénél épp erre a három fő igényre fókuszált a gyártó: az eredmény egy kompakt, moduláris és felhasználóbarát inverter lett. Itt nézheted meg a teljes kínálatot: Lenze frekvenciaváltók
Hozzászólások
-