Az Apple az elmúlt évben látványosan átalakította globális gyártási stratégiáját, hogy kezelje a geopolitikai kockázatokat és erősítse ellátási láncának ellenállóképességét. Egyre nagyobb részt kap India az iPhone-ok összeszerelésében, miközben Kína visszaszorul. Ez a változás nem csak a technológiai óriás, hanem az egész okostelefon-piac sorsát formálhatja át hosszú távon.
India fölé tornyosul: az iPhone-gyártás új hubja
2025 márciusára az indiai iPhone-termelés már 22 milliárd dollár értékben működött, ami lenyűgöző, közel 60 százalékos éves növekedést jelent. Ennek mozgatórugója részben Foxconn déli indiai gyárának bővítése, továbbá Tata Electronics és Pegatron is jelentős kapacitásbővítést hajtott végre. Foxconn nemrégiben bejelentette, hogy további 1,5 milliárd dollárt fektet be az indiai létesítményeibe, így igyekszik gyorsan reagálni a növekvő keresletre és a globális piaci helyzet változásaira.
Kína: az egykori gyártási óriás visszahúzódása
Ezzel párhuzamosan Kínában érezhető a hanyatlás: 2024-ben az Apple okostelefonos szállításai 17 százalékkal estek vissza, ami 2016 óta a legnagyobb csökkenés. Az Egyesült Államokba irányuló kínai export különösen megsínylette a helyzetet, havi szinten 72 százalékkal zuhant 688,5 millió dollárra 2025 áprilisában, ami 2011 óta a legalacsonyabb érték.
A vámok és geopolitikai széljárás alakítják a jövőt
Az USA által bevezetett, akár 145 százalékos vámok jelentősen megdrágították a kínai gyártással járó költségeket, ami elindította a termelés áthelyezését más régiókba, leginkább Indiába. A kereskedelmi feszültségek átrajzolják a globális ellátási láncokat, és kikezdik a korábban Kínára épülő rendszerek stabilitását.
Újdonságok a termékpalettán és a fogyasztói élményben
Az Apple sem tétlenkedik: bevezették az iPhone 16e modellt, egy 599 dolláros belépő áras készüléket, amellyel az árkockázatokat szeretnék kezelni, miközben biztosítják a folyamatos kínálatot a költségtudatos vásárlók számára. „A mostani negyedévben az Egyesült Államokban eladott iPhone-ok több mint fele Indiában készült,” mondta Tim Cook vezérigazgató, kiemelve a gyártási portfóliódifferenciálás sikerét. Az átállás azonban átmenetileg okozhat kisebb készlethiányt, szállítási csúszásokat vagy áremelkedést, amelyeket az Apple igyekszik minimalizálni.
Elemzői vélemények és piaci reakciók
Gene Munster, a Deepwater Asset Management szakértője szerint „a növekedés valós, nem csupán a vámok miatti bizonytalanság hajtja.” Más elemzők azonban óvatosabbak, és a globális ellátási lánc alakulásától teszik függővé a helyzet további kibontakozását. A Wedbush elemzői háza optimistán emelte meg az Apple célárfolyamát 250-ről 270 dollárra, megerősítve az India-stratégia hosszabb távú potenciálját. Ezzel szemben az Apple részvénye a legutóbbi kereskedésben 208,78 dolláron zárt, 1,16 százalékos napi csökkenéssel.
Összegzés: egy új gyártási korszak hajnalán
Az iPhone-gyártás Indiába történő átirányítása mérföldkő az Apple diverzifikációs törekvéseiben. A cég országokon átívelő gyártói hálózata a padló alól a plafonig tágult, és ezzel a globális technológiai ellátási lánc szerkezeti átalakulását is jelzi. A nagyvállalatok így alkalmazkodnak a geopolitikai bizonytalanságokhoz, miközben új alapokra helyezik a termelést. Kérdéses, hogy a korábbi kínai beszállítói régiók, különösen Guangdong és Henan tartomány, miként reagálnak majd az átrendeződésre, és milyen stratégiákkal őrzik meg versenyképességüket az új világpiaci viszonyok között.
Az Apple lépései jól példázzák, hogy a modern technológiai óriásoknak elengedhetetlenné vált a gyártási portfóliójuk rugalmas bővítése a piaci és politikai kockázatok csökkentése érdekében. Az India-központú termelési modell sikere vagy kudarca évtizedekre meghatározhatja az okostelefon-ipar globális térképét.
Ha többet szeretnél tudni a témáról, ajánljuk az Apple hivatalos közleményeit, ahol folyamatosan friss információkat találsz a vállalat stratégiáiról.
Hozzászólások
-