A programozás alapjai egy olyan téma, amely manapság gyakran előkerül a szülők körében és az iskolákban is. Nem véletlen, hiszen egyre többen ismerik fel a programozásban rejlő remek lehetőséget, amelyet a gyermekük sikeresebb jövője érdekében már egészen fiatal kortól kihasználhatnak. Ha te is fontolgatod, hogy elindítsd gyermeked ezen az úton, de még bizonytalan vagy, akkor alábbi cikkünket minden bizonnyal hasznosnak találod majd. Összeszedtük a Programozás Alapjai kurzussal kapcsolatos leggyakoribb szülői kérdéseket, és jól érthetően megválaszoltuk azokat.
1. Mire van szükség a Programozás Alapjai kurzus elkezdéséhez?
Fontos tudni, hogy a legtöbb oktatási intézményben a gyermekek előzetes tudás nélkül elkezdhetik a programozás alapjainak elsajátítását. Tantermi órák esetén az oktatási intézmény biztosítja az összes felszerelést. Online kurzus esetén viszont technikai követelményei vannak a tanfolyam elkezdésének, ami egy laptop vagy számítógép internetkapcsolattal és Chrome böngészővel, illetve beépített, vagy külső mikrofonnal. Ezek mellett javasolt a fejhallgató és a webkamera beszerzése is.
2. Mit tanulnak a gyerekek a Programozás Alapjai kurzuson?
A Programozás Alapjai képzésen a gyerekek életkoruknak megfelelően, játékosan ismerkednek meg a matematika alapelveivel, amelyeket átültetnek a gyakorlatba is.
Többek között az alábbi tudásra tesznek szert a kurzus segítségével:
- Különböző rajzokat készítenek programozással
- Megismernek többféle funkciót és adatkezelési módszert
- Megtanulják a feltételek és if-utasítások használatát valamint a parancsok ismétlését loopok használatával
- Megértik és létrehozzák a játék funkciókat
- Megtanulják a Descartes-féle koordináta-rendszer használatát
- Megtanulják a játék karakterek beszédképességének lehetővé tételét és mozgatását egy meghatározott területen
- Megértik az alapvető logikai operátorokat, a kifinomultabb feltételek létrehozásához
- Megismerik a beépített változókat
- Klónokat hoznak létre játékelemek másolataival
- Megismerik a listák koncepcióját, és hogy, hogyan lehet azokat adattárolásra használni
- Fejlesztik a text handling-ről alkotott tudásukat
3. Hány éves kortól érdemes kezdeni a programozás alapjainak tanulását?
Akárcsak a nyelvtanulást, a programozás alapjai és a digitális írástudás elsajátítását is érdemes minél fiatalabb korban elkezdeni. A gyerekeknek szóló kurzusok az ő életkorukra szabva, játszva tanítják meg őket a programozás alapjaira. A legkorábbi életkor, amikor javasolt az ilyen jellegű tanfolyamok elkezdése az 7-8 éves kor. Az általános iskola második évében a gyermekek már elkezdhetik tanulni a digitális írástudást, ami a későbbi programozó kurzusoknak biztosít remek alapot. A gyerekeknek szóló programozás alapjai képzések egymásra épülnek, így tudásuk mélyítésével folyamatosan sikerélményt biztosítanak számukra, ahogyan egyre komplexebb feladatokat oldanak meg.
4. Nem lesz a gyerekből “kocka”?
Gyakori kérdés és aggodalom a szülők részéről, hogy mennyiben befolyásolja egy ilyen tanfolyam gyermekeik szociális képességeit. Sokan attól tartanak, hogy a gyerek túl sok időt tölt majd a számítógép előtt, befordul, nem keresi más gyerekek társaságát. A jó hír az, hogy a programozás alapjainak elsajátítása nem jár ilyen negatív ‘mellékhatással’. A gyerekeknek szóló programozó kurzusok jellemzően heti néhány órás elköteleződést jelentenek, nem kötik huzamosabb időre a gép elé a kicsiket. A tanfolyamok egy része osztálytermi képzés keretei között zajlik, ahol akár új barátokat is szerezhetnek a gyerekek. A Programozás Alapjai kurzus során, mind az online, mind pedig a tantermi képzés lehetőséget ad rá, hogy a gyerekek csapatban dolgozzanak és interaktív módon kérdezzenek egymástól és az oktatótól. Ez két nagyon hasznos dolgot tanít nekik: hogyan oldjanak meg egy feladatot másokkal együtt, és hogyan kérjenek segítséget, ha szükségük van rá.
5. Tudja-e majd hasznosítani a megszerzett tudást a jövőben?
A Programozás Alapjai tanfolyam játszva, élményalapú oktatással tanít, de ez még véletlenül sem jelenti azt, hogy ne adna remek kiindulópontot a gyermekek számára további tanulmányaikhoz. A programozás alapjainak elsajátításával, az egyre komplexebb, egymásra épülő modulok segítségével jövőálló tudás kerül a gyermekek kezébe, amellyel elindulhatnak a professzionális programozás felé.
+1 Milyen egyéb készséggel gazdagodhat a gyerek egy Programozás Alapjai tanfolyam alatt?
A Programozás Alapjai kurzus a gyermekek számos olyan készségét is fejleszti, amelyek a programozástól függetlenül hasznosak lesznek számukra a jövőben. Ilyenek például az algoritmus- és analitikus gondolkodási készségek, a problémamegoldó készség, a fókusz és precizitás, az önbizalom, a koncentráció és kitartás, valamint a hatékonyabb kommunikáció.
Összegzés
Általánosságban elmondható, hogy a programozás alapjainak elsajátításával a gyermek csak nyerhet. A heti néhány órás játékos elfoglaltságot nyújtó kurzusok egymásra épülő tematikája lépésről-lépésre mélyíti el a gyerekek programozás tudását. A programozás alapjai nem csak professzionális programozói karrierre készítik fel a gyerekeket, hanem számtalan olyan készséget fejlesztenek, amelynek akkor is nagy hasznát veszik, ha később úgy döntenek, hogy nem informatikai irányba tervezik a továbbtanulásukat.
Hozzászólások
-